Większość osób kojarzy ostropest plamisty, a dokładnie sylimarynę z chorobami wątroby. Jednak w fitoterapii ma ona szersze zastosowanie między innymi w terapii cukrzycy, otyłości, osteoporozy, we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego czy też w nowotworach. Ostatnimi czasy zaobserwowano jej pozytywne oddziaływanie w przypadku chorób o podłożu hormonalnym jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników.
Sylimaryna a endometrioza i pcos
W przypadku endometriozy zastawanie ekstraktu sylimaryny w dawce 280 mg dziennie może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie poziomu interleukiny-6 (stężenie interleukiny (IL)-6 w płynie otrzewnowym jest bardzo często podwyższone u pacjentek z endometriozą) rozmiaru zmian endometrialnych i zmniejszenie objawów bólowych. Po interwencji zauważono również istotnie zmniejszenie objętości guzów endometrialnych.
Co zostało potwierdzone w randomizowanym badaniu klinicznym z udziałem 70 kobiet z endometriozą, które podzielono na dwie grupy: interwencyjną i kontrolną. Interwencją było 140 mg sylimaryny (lub odpowiadającego placebo) podawane dwa razy dziennie przez 12 tygodni.
- Sylimaryna wykazała pozytywny wpływ również na gospodarkę hormonalną wśród kobiet ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników. Badanie trwało 3 miesiące. Pacjentki podzielono na 3 grupy. Pierwsza grupa otrzymywała sylimarynę 750 mg/dobę, druga grupa otrzymywała metforminę 1500 mg/dobę, a trzecia grupa otrzymywała jednocześnie metforminę (1500 mg/dobę) i sylimarynę 750 mg/dobę. Znacznej poprawie uległ poziom glukozy, insuliny, testosteronu, LH i progesteronu. Najlepsze rezultaty zaobserwowano w grupie, która była leczona sylimaryną i metforminą.
- Sylimaryna wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i wymiatające wolne rodniki. Oprócz działania antyoksydacyjnego sylimaryna działa również przeciwzapalnie. Więc można ją uznać za naturalną i skuteczną opcję leczenia kobiet z objawami związanymi z endometriozą, która ma niewiele skutków ubocznych.
Sprawdź nasze inne wpisy:
1. Zioła na niealkoholowe stłuszczenie wątroby