DZIAŁANIE PRZECIWBÓLOWE KURKUMINY

Kurkuma to roślina z rodziny imbirowatych, której korzeń zawiera aktywny składnik o nazwie kurkumina. To właśnie kurkumina odpowiada za liczne korzyści zdrowotne tej rośliny, w tym właściwości przeciwbólowe. Badania naukowe sugerują, że kurkumina może działać na kilku poziomach, redukując ból i zapalenie zwłaszcza w chorobach o podłożu zapalnym np. zapaleniu jelit, łuszczycy, marskości wątroby. Dodatkowo przypisuje się jej działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, immunomodulujące.

  • Kurkumina wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu związane z różnymi schorzeniami, takimi jak zapalenie stawów czy choroby reumatyczne.
  • Może wpływać na aktywność enzymów, takich jak cyklooksygenaza (COX) i lipooksygenaza (LOX), które odgrywają rolę w procesach zapalnych i bólowych. Hamuje również produkcję cytokin prozapalnych np. TNF alfa.
  • Kurkuma wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, co może pomóc w redukcji stresu oksydacyjnego i zapobieganiu uszkodzeniom komórkowym, które mogą prowadzić do bólu.

Kurkumina sama w sobie trudno wchłania się w przewodzie pokarmowym, ale dzięki dodatkowi piperyny (alkaloid pieprzu czarnego) zwiększa się jej biodostępność o około 154%. Preparatów zawierających kurkumę nie powinno łączyć się z lekami przeciwzakrzepowymi.

Sprawdź nasze inne wpisy:

1. Jakie właściwości ma aronia

2. Właściwości likopenu

3. Zastosowanie krwawnika.