Czym jest glifosat?
Glifosat jest składnikiem preparatów, które są stosowane w celu ochrony upraw. Jego działanie polega na niszczeniu chwastów, ale bez uszkodzenia uprawianej rośliny. Glifosat służy również do osuszania np. rzepaku dzięki czemu można szybciej zebrać plony.
Najpopularniejszym preparatem, który zawiera glifosat jest Roundup. Z racji zawodu najbardziej narażeni na toksyczne działanie herbicydów są rolnicy. Jednak również osoby, które mieszkają z dala od pól uprawnych mogą dostarczać do swojego organizmu duże ilości glifosatu spożywając np. produkty zawierające konserwanty: kwas sorbowy i sorbinowy, benzoesowy, azotyn sodu i potasu; soję, kukurydzę, rzepak i produkty z nich wytworzone, ale również jabłka z dużych sadów oraz pszenicę, ryż biały, owies, warzywa i owoce.
Działanie glifosatu polega na hamowaniu enzymu syntetazy 5-enolopirogroniano-szikimowo-3-fosforanowej, który jest konieczny do syntezy kwasu szikimowego, który bierze udział w syntezie aminokwasów: tyrozyny, tryptofanu i fenyloalaniny. Co może mieć związek z redukcją naszej korzystnej mikrobioty jelitowej.
Czy możemy kontrolować ilość glifosatu?
Od 2017 roku grupa Foodrentgen sprawdza zawartość glifosatu w produktach zbożowych. Na poniższych zdjęciach można zobaczyć niektóre wyniki z ich raportów.
Wbrew pozorom większość kasz marek własnych odznaczała się brakiem zawartości glifosatu. Niestety na opakowaniach produktów brakuje informacji o ilości glifosatu. Najbardziej bezpieczne wydaje się być kupowanie produktów zbożowych z małych, kontrolowanych upraw.
Glifosat a choroby
Badanie z 2013 roku na temat glifosatu wykazało, że może on mieć związek z rozwojem otyłości, niepłodności, autyzmu, chorób neurodegeneracyjnych (Parkinson, Alzheimer). Ponadto stosowanie Roundupu może przyczynić się do rozwoju nieziarniczego chłoniaka złośliwego oraz nowotworu piersi, a także do możliwych poronień, zaburzeń umysłowych czy problemów dermatologicznych. Godna uwagi jest również obserwacja tego, że glifosat może zakłócać rozkład białek w żołądku co może prowadzić do wnikania większych fragmentów białek pszenicy do jelita wywołując chorobę autoimmunologiczną. Dysbioza jelit wywołana na skutek stosowania preparatów z glifosatem może mieć związek z rozwojem celiakii. Glifosat hamuje działanie enzymu cytochromu P450, który uczestniczy w procesach detoksykacyjnych organizmu, a także ma udział w aktywacji witaminy D3 i produkcji kwasów żółciowych. Dodatkowo glifosat chelatuje żelazo, kobalt, miedź i molibden prowadząc do ich niedoborów.
Przypadek pacjentki
W gabinecie zajmuje się głównie pacjentami starającymi się o dziecko. Po wprowadzeniu odpowiedniej dietoterapi, wyrównaniu niedoborów mineralno-witaminowych i innych istotnych aspektów zdarza się nam zlecać badanie glifosatu z moczu. Nie inaczej było w przypadku naszej pacjentki, której wynik badania można zobaczyć poniżej.
Jak widzimy norma na glifosat jest znacząco podwyższona. Ciekawy może być fakt, że pacjentka spożywa w większości warzywa i owoce z własnej uprawy nie stosując herbicydów. Przy takim obciążeniu glifosatem najważniejsze jest zadbać o jelita, wątrobę żeby wspomóc jej możliwości detoksykujące, ale również można zastosować inne techniki, dzięki którym pozbywamy się toksyn z organizmu np. sauna.
Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować herbicydów z naszego życia. Jednak warto zainteresować się tematem i wybierać produkty, które są z pewnych upraw.