Czym właściwie jest H.pylori?

Bakteria ta bytuje w żołądku pod warstwą śluzu, która pokrywa jego komórki nabłonkowe. Dzięki temu, że produkuje enzym- ureazę jest w stanie przetrwać w kwaśnym środowisku żołądka. Do zakażenia tą bakterią dochodzi zazwyczaj już w dzieciństwie na drodze pokarmowej, najczęściej w obrębie najbliższej rodziny (picie z tej samej szklanki, używanie tych samych sztućców). U niemalże 80-90% ludzi zakażonych H.pylori nie występują żadne choroby ani objawy.

Jakie choroby mogą rozwinąć się u 10-20% osób zakażonych H.pylori?

  • Przewlekłe zapalenie żołądka (objawia się np. dyskomfortem w nadbrzuszu, nudnościami, wymiotami, hipochlorhydrią lub achlorhydrią- brak wydzielania kwasu solnego).
  • Wrzody żołądka lub dwunastnicy,
  • W niektórych przypadkach rak żołądka, a także chłoniak typu MALT.

Jakie inne objawy, choroby niezwiązane z układem pokarmowym mają związek z zakażeniem H.pylori?

  • Permanentna niedokrwistości z niedoboru żelaza,
  • Niedobory witaminy B12,
  • Czerwienica małopłytkowa,
  • Astma,
  • Cukrzyca typu 2,
  • Choroba wieńcowa,
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
  • Choroby autoimmunologiczne: Hashimoto, zespół Sjögrena.

Diagnostyka zakażenia Helicobacter Pylori:

METODY INWAZYJNE- wykonywana jest gastroskopia z biopsją:

a) Szybki test ureazowy (wycinek z żołądka umieszczany jest w temp. pokojowej na płytce testu i wynik w postaci zmiany zabarwienia wskaźnika pH odczytuje się po 15 minutach).

b) Badanie histologiczne (często wykonywane, dokładne, umożliwia również ocenę zmian w obrębie błony śluzowej żołądka).

c) Hodowla H.pylori (co najmniej dwukrotna nieudana terapia czy uczulenie na antybiotyk jest wskazaniem do wykonania tego badania).

METODY NIEINWAZYJNE- bez wykonywanej gastroskopii: 

a) Test oddechowy (uznawany za złoty standard diagnostyki , polega na tym, że pacjent połyka odpowiednią dawkę mocznika znakowanego izotopem, stosowany również do oceny skuteczności leczenie po ok. 4 tygodniach po przeleczeniu).

b) Test antygenu H.pylori w stolcu (wykonuje się go w celu wykrycia aktualnego zakażenia, oraz żeby ocenić skuteczność leczenia).

c) Testy serologiczne (Wykonywane z krwi, polegają na wykryciu przeciwciał klasy IgG przeciwko H.pylori, warto również wykonać badanie przeciwciał klasy IgA, nie zaleca się wykonywania pobrania w celu oceny skuteczności leczenia. Stosuje się go raczej przesiewowo w momencie kiedy nie można wykonać innych metod.

d) Badanie PCR (kosztowne badanie, rzadko zlecane).

Ustalenia światowego konsensusu mówią o tym, że zakażenie H.pylori wymaga leczenia niezależnie od tego czy dana osoba ma objawy czy też nie.

LECZENIE HELICOBACTER PYLORI

W celu leczenia stosuje się standardowo metodę tzw. terapię potrójną składająca się z dwóch antybiotyków oraz IPP.

Stosowanie antybiotyków jest dość kontrowersyjne z uwagi na coraz powszechniejszą oporność na antybiotyki, dlatego też często stosowane są naturalne substancje(np. czosnek, kurkumina, olejek z oregano, sok z aloesu, lukrecja), które mogą pomóc w zwalczeniu zakażenia, jednak jest to dużo dłuższy proces .

Podczas leczenie zakażenia H.pylori stosowana powinna być również odpowiednia dieta (ciekawe wydają się być sugestie spożywania produktów zawierających sulforafan), jednak o diecie napiszemy szerzej w kolejnym wpisie. Zwraca się również uwagę, żeby została zastosowana odpowiednia probiotykoterapia (obiecujące są szczepy: Saccharomyces boulardii, Lactobacillus lub Bifidobacterium).

CZY HELICOBACTER PYLORI MOŻE WYWOŁAĆ AUTOIMMUNOLOGICZNE ZAPALENIA TARCZYCY?

Czynników, które mogą wywołać Hashimoto jest naprawdę dużo, wśród nich wymienia się również zakażenia bakteryjne np. Helicobacter pylori. Istnieje teoria mimikry antygenowej między tarczycą a strukturami bakteryjnymi znajdującymi się w H.pylori. Samo zakażenie H.pylori wiąże się również z wysokim stanem zapalnym w organizmieBadania wskazują, że u osób chorych na Hashimoto przeleczenie Helicobacer pylori  powodowało stopniowy spadek przeciwciał przeciwtarczycowych oraz spadek TSH.

Zakażenie Helicobacter pylori  powoduje również zaburzenia wchłaniania, dlatego też u osób przyjmujących lewotyroksynę warto zastanowić się nad wprowadzeniem płynnej postaci leku, która zaczyna się wchłaniać już w jamie ustnej. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej kontrolować stężenia hormonów i rzadziej wykonywać badanie TSH.

Przemyślenia prosto z gabinetu dietetyka:

Z naszych obserwacji wynika, że osoby chorujące na Hashimoto są w większości przypadków zakażone H.pylori, dlatego też bardzo często zalecamy wykonanie testów antygenowych wykrywających tę bakterię w kale. Terapia ukierunkowana na H.pylori skutkuje poprawieniem wyników badań laboratoryjnych, bez konieczności zwiększania dawki przyjmowanych hormonów. 

Natalia