ACH, TA ALERGIA!!!

Wiosna. Dla jednych ulubiona pora roku, dla innych to czas pylenia roślin i nasilenia się objawów alergicznych, które skutecznie obniżają samopoczucie. Kichanie, pieczenie i łzawienie oczu, nieżyt nosa, ale także obrzęki, wysypka oraz trudności z oddychaniem to częste objawy alergików. Unoszące się w powietrzu pyłki drzew i traw są przyczyną męczących dolegliwości, które skutecznie uprzykrzają życie.

W tym okresie pomocne mogą okazać się zioła i surowce roślinne!

  • Kwercytyna to substancja występująca warzywach i owocach. Największe ilości znajdują się w czerwonej cebuli. Kwercytyna wykazuje działanie przeciwzapalne,  przeciwalergiczne, immunomodulujące, które mogą być skuteczne  w terapii alergicznej nieżytu nosa czy też terapii astmy oskrzelowej. Tradycyjne dawkowanie to od 200 do 1500 mg dziennie, jednak w przypadku przewlekłych alergii można tą dawkę zwiększyć do 2 g na dobę. Przy ostrych reakcjach alergicznych warto do kwercetyny dołączyć wyższe dawki witaminy C.
  • Czarnuszka wykazuje działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne hamuje uwalnianie histaminy. Z powodzeniem można stosować ją w astmie,  w przypadku kataru siennego i alergicznych zmianach skórnych. Zaleca się stosowanie 250mg czarnuszki siewnej aby uzyskać zadowalający efekt terapeutyczny.
  • Pokrzywa – teraz jest najlepszy okres na zbieranie pokrzywy i przygotowywanie z niej naparów,  koktajli i soków. Zwana jest w chorobach alergicznych jako środek przeciwzapalny względu na obecność pochodnych tyrozyny,  wit. C i wit. B6,  które wykazują działanie przeciwhistaminowe. W badaniu wykazano że ekstrakt wodny lub wodno-alkoholowy z pokrzywy zmniejsza symptomy sezonowej alergii przez hamowanie tryptazy mastoscytów (białko, które odpowiada za rozwój natychmiastowych reakcji alergicznych).
  • Bromelaina to enzym naturalnie występujący w ananasach. Jest to jeden z najlepszych naturalnych środków przeciwalergicznych stosowanych przy problemach z układem oddechowym i zmniejszaniu stanu zapalnego organizmu spowodowanego alergią czy astmą. Sok z ananasa bogaty jest w cynk, miedź, witaminy B6 i C,  które wpływają pozytywnie  na DAO (odpowiada za rozkładanie histaminy). Można też włączyć suplementację bromelaniny w dawce 750mg dziennie godzinę przed posiłkiem. Jednak należy pamiętać, że bromelanina  w suplementacji może wpływać na cykl menstruacyjny.

 

Justyna