Ile czasu gotować soczewicę?
- czerwoną – około 10-15 minut (łatwo ją rozgotować);
- zieloną – około 20-30 minut, zachowuje sypkość i dlatego nadaje się na sałatki i do faszerowania np. papryki lub pieczarek;
- brązową – około 40-50 minut; jest najtwardsza, dlatego warto ją chwilę przed gotowaniem namoczyć
Kilka zasad, o których warto pamiętać!
- Soczewicę przechowujemy w szczelnych próżniowych pojemnikach w suchym miejscu maksymalnie przez rok.
- Ugotowana soczewica może być przechowywana w lodówce przez tydzień, a w zamrażalniku do pół roku – podczas rozmrażania może się kruszyć.
- Dodanie soli do gotującej się soczewicy spowoduje, że ziarna stwardnieją.
- Produkty zawierające kwasy (pomidory, wino) wydłużają czas gotowania soczewicy – najlepiej je dodać, dopiero gdy soczewica będzie już miękka.
- Do zup lub gulaszu najlepsza będzie soczewica czerwona, lub żółta.
Dlaczego warto jeść soczewicę?
- Soczewica jest cennym źródłem białka (w 100 g nasion jest go od 25 do 28 g). Białka soczewicy dostarczają nie tylko aminokwasów, ale są również źródłem bioaktywnych peptydów, które zapewniają korzyści zdrowotne.
- Zawiera aminokwas lizynę, która przyspiesza procesy budowy białek, a także wzmacnia kości i mięśnie.
- Zawiera beta-karoten i witaminy z grupy B, a także witaminę C.
- Ze składników mineralnych posiada wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas.
- Soczewica zawiera błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Pokarmy bogate w rozpuszczalny błonnik mogą pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi i obniżyć poziom cholesterolu we krwi. To z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Natomiast błonnik nierozpuszczalny zapobiega zaparciom i innym problemom trawiennym.
Soczewica świetnie komponuje się z liściem laurowym, tymiankiem, kminem, marchewką, papryką czy selerem. Na powyższym zdjęciu potrawa na bazie zielonej soczewicy z makaronem kukurydzianym, oliwkami, papryką i kaparami. Jest to w pełni zbilansowany posiłek, ponieważ mamy źródło białka- soczewica, tłuszczu- oliwa, węglowodanów- makaron oraz warzywa jako źródło witamin i minerałów.