Biorąc pod uwagę starzejącą się populację, zwłaszcza w krajach zachodnich, przewiduje się, że liczba osób z demencją wzrośnie z 47 mln osób w 2015 r. do 75 mln w 2030 r. 

Współczesne „zachodnie” diety są wysokokaloryczne, ale nie zawierają niezbędnych mikroelementów i mają niską zawartość fitoskładników. Nieodpowiednie odżywianie może mieć konsekwencje dla zdrowia mózgu z powodu niedoboru składników odżywczych, które wspierają utrzymanie procesów fizjologicznych wymaganych do optymalnego funkcjonowania mózgu, w tym; produkcji energii, regulacji neuroprzekaźników. Niedostateczna biodostępność mikroelementów, chociażby witamin z grupy B, może spowodować zakłócenie jednego lub wielu z tych procesów, co w dłuższej perspektywie prowadzi do gorszego „zdrowia” mózgu.

Z punktu widzenia żywieniowca można spowolnić objawy z demencją odpowiednią dietą.

Badania pokazują, że najlepsze pokarmy dla mózgu to te same, które chronią serce i naczynia krwionośne między innymi:

  • Zielone warzywa liściaste! Jarmuż, szpinak, kapusta, brokuły są bogate w zdrowe dla mózgu składniki odżywcze takie jak witamina K, luteina, kwas foliowy. Sulforafan znajdujący się w brokułach wydaje się być obiecującym związkiem o właściwościach neuroprotekcyjnych, który może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu neurodegeneracji.
  • Tłuste ryby! Źródło kwasów omega 3. Kwasy te są znanymi stymulatorami zdrowia mózgu, a niektóre badania sugerują nawet, że ich spożywanie może spowolnić postęp upośledzenia umysłowego związanego z wiekiem.
  • Jagody! Dowody zgromadzone na Uniwersytecie Tufts w Stanach Zjednoczonych sugerują, że spożywanie jagód może skutecznie poprawiać lub opóźniać utratę pamięci krótkotrwałej. Ten sam efekt można osiągnąć również z innymi ciemnoczerwonymi i fioletowymi owocami, takimi jak jeżyny, i warzywami, takimi jak czerwona kapusta. Zawierają one te same związki ochronne zwane antocyjanami .
  • Jajka! Są jednym z najpotężniejszych produktów spożywczych, które możesz włączyć do swojej diety, aby wspierać zdrowie mózgu. Są jednym z najbogatszych źródeł choliny – składnika odżywczego, który wspiera funkcje poznawcze.
  • Nasiona sezamu! Są bogatym źródłem aminokwasu tyrozyny, który jest wykorzystywany do produkcji dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za utrzymywanie czujności mózgu i wyostrzenie pamięci. Nasiona sezamu są również bogate w cynk, magnez i witaminę B-6, inne składniki odżywcze związane z funkcją pamięci.
  • Witamina E! Czyli α-tokoferol, ma również wpływ na sprawność poznawczą, ponieważ wykazano, że obniżenie poziomu witaminy E w surowicy wiązało się ze słabą wydajnością pamięci u osób starszych. Produkty bogate w witaminę E to: orzechy, pestki, oleje roślinne.
  • Woda! Mózg składa się w ponad 60 procentach z wody, więc odpowiednie nawodnienie jest niezbędne, aby wspierać pamięć krótkotrwałą, koncentrację i zdolność podejmowania decyzji.

Może zainteresować Cię także:

1. Jakie rośliny stymulują układ nerwowy?

2. Dlaczego sen jest ważny?