Pierwsza wizyta u dietetyka wygląda dość podobnie do pierwszej wizyty u innego specjalisty. Niestety, często odkładamy w czasie naszą konsultacją dietetyczną lub w ogóle się na nią nie decydujemy. Dlaczego?
Oto lista najczęstszych powodów naszych wahań:
- Niewiedza – boimy się tego czego nie znamy. Czujemy niepewność, ponieważ nie wiemy na czym będzie polegać pierwsza wizyta u dietetyka. O co będzie pytać, czy muszę się jakoś specjalnie przygotować? Na czym polega analiza składu ciała? Już wyjaśniamy… Podstawą każdej wizyty jest obszerny wywiad dietetyczny – pytamy o kondycję Twojego przewodu pokarmowego, ogólny stan zdrowia, preferencje żywieniowe itd. Na wizytę u dietetyka NIE TRZEBA się specjalnie przygotowywać- należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty (wyniki badań, wypełnione kwestionariusze żywieniowe (przed pierwszą wizytą otrzymasz od nas maila ze wszystkimi informacjami). Analiza składu ciała to badanie które pozwala nam na ocenę ilości poszczególnych składowych Twojego ciała (ile ważą mięśnie, kości, jaka jest zawartość wody w organizmie). Badanie jest bezbolesne i trwa kilka sekund.
- Strach przed oceną – dietetyk jest po to żeby Ci pomóc. Jeśli zadajemy osobiste/trudne pytania np. o libido, rytm wypróżnień to te informacje są dla nas bardzo istotne. Na podstawie Twojego wywiadu przygotowujemy spersonalizowany plan żywieniowy. Osoby z dużą nadwagą martwią się, że zostaną źle potraktowane ze względu na tuszę. To błąd! Nigdy nie oceniamy pacjenta – staramy się znaleźć przyczynę problemu i poprawić zdrowie.
- Bagatelizowanie problemu – niestety, wiele osób nie jest świadomych jak złe odżywianie się może negatywnie wpływać na organizm. Nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporoza, nowotwory – to jedne z wielu chorób DIETOZALEŻNYCH – czyli chorób, których wystąpienie jest silnie związane z dietą. Jesteśmy w stanie wyciszyć bądź całkowicie wyleczyć wiele schorzeń dzięki zmianom w sposobie odżywiania.
- Strach przed zmianą – są osoby, które czują lęk na myśl o zmianie swojego dotychczasowego stylu życia. Przyzwyczajają się do swojej sytuacji i trudno jest im wyjść ze swojej strefy komfortu. Zmiany wprowadzajmy metodą małych kroków, nie ma sensu od razu narzucać sobie zbyt dużo restrykcji.
Przemyślenia prosto z gabinetu dietetyka
W naszym gabinecie bardzo nie lubimy określenia „być na diecie”. Wiele osób wciąż ma mylny obraz wizyty u dietetyka i tego co po tej wizycie go czeka. Niejednokrotnie spotykamy się z tym, że dieta kojarzy się z jedzeniem sałaty i piciem cały dzień wody. Pamiętajmy, że „być na diecie” nie oznacza rygorystycznych diet i ciągłej głodówki.Podczas rozmowy z dietetykiem warto omówić wszystkie Twoje obawy przed zastosowaniem planu żywieniowego. Przygotuj sobie listę pytań na spotkanie z dietetykiem i ustal z nim realne kroki do zrealizowania.
Celem mojej pracy jako dietetyka jest nauczyć Cię zdrowych nawyków żywieniowych tak żeby zostały one z Tobą na dłużej po zakończonej współpracy i osiągniętym naszym wspólnym celu. Dietetyk jest Twoim wsparciem w zmianach żywieniowych i zawsze kiedy potrzebujesz jego pomocy możesz śmiało o nią prosić i zadawać pytania, które z pozoru wydają Ci się śmieszne.
Natalia