GDZIE WYKONAĆ BADANIE NA PASOŻYTY?
Podejrzewam, że mam pasożyty – od czego zacząć?
Zakażenia pasożytami kojarzą się z wyjazdami do krajów tropikalnych, gdzie nie do końca przestrzega się zasad higieny. Niestety, z naszej praktyki gabinetowej możemy śmiało stwierdzić, że zakażenie pasożytami to jeden z najczęstszych problemów, jaki dotyczy naszych pacjentów, a niekoniecznie odwiedzają oni dalekie kraje. Infekcjom pasożytniczym sprzyja spożywanie nieumytych owoców i warzyw, wody z nieznanego źródła, spożywanie surowego mięsa, kontakt z nieodrobaczonymi zwierzętami, nawet kurz stanowi transport dla jaj np. glisty ludzkiej. Jak widać źródeł skąd możemy zarazić się pasożytem jest wiele, niekoniecznie muszą to być dalekie wycieczki. Jeżeli dołożymy do tego nasz stan zdrowia, czyli nieprawidłowo działający żołądek, zbyt mało kwasu solnego to istnieje wysokie ryzyko, że problem pasożytów nas nie ominie. Według danych najczęściej mamy do czynienia z owsikiem ludzkim (Enterobius vermicularis), lamblią jelitową (Giardia lamblia), włosogłówką ludzka (Trichuris trichiura) i glistą ludzką (Ascaris lumbricoides).
Co najgorsze objawy zakażenia pasożytami nie występują w sposób ciągły, często sam początek jest bezobjawowy. Pacjenci często nie wiążą symptomów z obecnością pasożytów, ponieważ nie są one charakterystyczne.
Przeczytaj poniższą listę i zastanów się, czy któreś objawy Ciebie dotyczą?
- Zmiany w jelitach i trawienne dolegliwości: Wzdęcia, biegunki, zaparcia, częste nudności, wymioty, utrata apetytu czy niestrawność mogą być sygnałami zakażenia pasożytami. Pamiętajcie, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli te dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas.
- Niezwiązane z innymi przyczynami utrata masy ciała: Nagła, niezamierzona utrata wagi może być jednym z objawów zakażenia pasożytami, szczególnie w przypadku tasiemców.
- Zmęczenie i osłabienie: Wiele pasożytów odżywia się składnikami odżywczymi gospodarza, co może prowadzić do niedoborów i ogólnego osłabienia organizmu.
- Swędzenie w okolicach odbytu: To częsty objaw zakażenia owsikami, które składają jaja w okolicach odbytu, co powoduje swędzenie.
- Bóle mięśni i stawów: Niektóre pasożyty mogą migrować przez organizm, powodując bóle mięśni i stawów.
- Zaburzenia snu i drażliwość: Zakażenia pasożytami mogą prowadzić do zaburzeń snu i negatywnie wpływać na nastrój, powodując drażliwość.
- Kaszel: Larwy glisty ludzkiej wykluwają się w jelicie cienkim, przebijają jego ścianę i przedostają się do naczyń krwionośnych. Wraz z krwią wędrują do płuc, przenikają do pęcherzyków płucnych i docierają do tchawicy. Tam podrażniają nabłonek oddechowy, co wywołuje kaszel i odksztuszanie wydzieliny.
- Świąd skóry, wysypka, trądzik oporny na leczenie.
- Zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, moczenie nocne- zwłaszcza u dzieci.
- Podkrążone oczy.
- Nawracająca angina, astma oskrzelowa, infekcje zatok.
- Bóle stawów.
Mam niektóre z powyższych objawów, co robić dalej?
Wykonaj badanie, ale w tym przypadku liczy się miejsce badania, jak i również to jaki materiał oddasz do sprawdzenia. Większość laboratoriów diagnostycznych wykonuje badanie mikroskopowe kału metodą rozmazu bezpośredniego, które jest obarczone wysokim ryzykiem fałszywie ujemnych wyników (wykrywalnośc na poziomie maksymalnie 25%). Badanie przeciwciał z krwi również nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie najlepiej jest sprawdzić próbki kału w laboratorium parazytologicznym. Kał należy pobrać trzykrotnie w odstepach 2-3 dni, najlepiej w okolicy pełni – wtedy pasożyty wykazują swoją najwyższą aktywność. Czyli pobieramy kał np. dwa dni przed pełnią, w pełnię i dwa dni po pełni. Próbki należy pobierać zawsze z kilku miejsc stolca. Warto też przed pobraniem przyjąć preparat na pobudzenie wydzielania żółci np. Boldaloin. Istotną kwestią jest również przechowywanie próbek w temperaturze 2–8°C i sprawne dostarczenie ich do laboratorium.
Mam pasożyty! I co dalej?
Przede wszystkim zachowaj spokój 🙂 Skontaktuj się z lekarzem parazytologiem, który dobierze Tobie odpowiednie leki. Mam pasożyty! I co dalej? to nazwa naszego e-booka (aktualnie trwa na niego promocja), który jest poradnikiem jak przygotować się do procesu odrobaczania, co wprowadzić podczas przyjmowania leków oraz jak ochronić organizm przed ponownym zakażeniem. Musisz pamiętać, że leczenie pasożytów to długotrwały proces, organizmy obumarłych pasożytów muszą zostać wydalone lub strawione przez Twój organizm. Dodatkowo same pasożyty są nosicielami wirusów lub/i bakterii, metali ciężkich itp. Kiedy obumierają to wszystko trafia do Twojego organizmu i on musi to jak najszybciej wydalić. Warto pamiętać, że leki przeciwpasożytnicze silnie wpływają na mikrobiotę jelitową i cały organizm – dlatego trzeba pamiętać o stosowaniu probiotyków podczas leczenia. W naszym e-booku znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, żeby przeprowadzić ten proces w sposób bezpieczny (jest rozpisana suplementacja, ale również dieta, która ma ogromne znaczenie w procesie odrobaczania).
Jakie są skutki zakażenia pasożytniczego?
Nieleczone zakażenie pasożytnicze w dalszej perspektywie może spowodwać szereg problemów w naszym organizmie. W przypadku tasiemca i glisty może dojść do uszkodzenia gruczołów dokrewnych zwłaszcza kory nadnerczy i gonad powodując ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Zakażenie przywrą może być powiązane z niepłodnością. Pasożyty mogą „zjadać” nam witaminy i składniki mineralne prowadząc np. do niedoboru żelaza czy witamin z grupy B. Brak energii, ospałość, problemy trawienne skutecznie mogą uprzykrzyć życie.
Pobierz mini poradnik (kliknij tutaj)
Zachęcamy do pobrania mini poradnika odnośnie polecanych przez nas laboratoriów parazytologicznych. Są to najczęstsze miejsca, do których kierujemy naszych pacjentów. W poradniku znajdziesz również kod zniżkowy na badania (pasożyty, helicobacter, candida) oraz extra rabat na e-booka o pasożytach.
Raz w tygodniu prowadzimy wysyłkę newslettera. Osoby do niego zapisane otrzymują zniżki na konsultacje, produkty elektroniczne, wysyłamy również materiały edukacyjne, których nie ma na blogu czy Instagramie.
Sprawdź nasze inne wpisy:
1. Jakie są najczęstsze zakażenia pasożytnicze?