Około 80% kobiet zgłaszających się do naszego gabinetu deklaruje bolesne miesiączki. Ponad połowa z nich odczuwa ten ból w pierwszym lub drugim dniu miesiączki. Bolesne miesiączkowanie ma negatywny wpływ na relacje z członkami rodziny i społeczeństwem, a także na jakość życia.
Czy brak składników mineralnych może wpływać na ból menstruacyjny?
Coraz więcej dowodów sugeruje, że niedobór magnezu może odgrywać istotną rolę w zespole napięcia przedmiesiączkowego, w bolesnych miesiączkach i menopauzie. Szereg badań wykazało pozytywną korelację między przyjmowanym magnezem a łagodzeniem lub zapobieganiem powyższych objawów, co sugeruje, że suplementacja magnezem może stanowić realną pomoc w łagodzeniu dolegliwości. Na bolesność miesiączki może wpływać również niedobór wapnia, jak i witaminy D (i w tym przypadku magnez odgrywa kluczową rolę).
Niski poziom wapnia prowadzi do zwiększenia skurczu mięśni macicy i może powodować ból po zmniejszeniu przepływu krwi w macicy. Niski poziom witaminy D może nasilać pierwotne bolesne miesiączkowanie poprzez zwiększenie produkcji prostaglandyn lub zmniejszenie wchłaniania wapnia w jelitach. Ogromne znaczenie ma współzależność między magnezem a witaminą D: witamina D stymuluje wchłanianie magnezu w jelitach, a niedobór magnezu obniża poziom 1,25 (OH) 2 D 3. Magnez i witamina D są wykorzystywane przez wszystkie narządy w organizmie, a stany ich niedoboru mogą prowadzić do wielu przewlekłych schorzeń.
W przypadku wapnia (Ca), zmniejszone spożycie magnezu w diecie jest czynnikiem ryzyka osteoporozy poprzez szereg różnych mechanizmów. Natomiast witamina D odgrywa kluczową rolę w metabolizmie fosforowo-wapniowym, poprawiając wchłanianie jelitowe Ca oraz regulując mineralizację kości i wydalanie wapnia przez nerki. Można zauważyć, że magnez, wapń i witamina D są od siebie zależne. Upraszczając, można powiedzieć, że jeśli w organizmie zabraknie magnezu, zachodzi gorsze wchłanianie witaminy D, jak jest niska witamina D gorsze, jest wchłanianie wapnia.
Kiedy możemy zaobserwować niedobory magnezu?
Kiedy dopada nas osłabienie, utrata apetytu, zmęczenie, nudności i wymioty. Następnie, gdy niedobór magnezu pogarsza się, mogą wystąpić skurcze i skurcze mięśni, drętwienie, mrowienie, zmiany osobowości, skurcze naczyń wieńcowych, zaburzenia rytmu serca i drgawki.
Jaki zatem przyjmować magnez ?
Należy wybrać odpowiedni preparat magnezowy, który będzie się cechował wysoką biodostępnością, a więc będzie się dobrze wchłaniał z jelit. Przy wyborze konkretnego produktu, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, co jest tzw. substancją czynną.
Ja mogę podzielić się dwoma sprawdzonymi preparatami i kodami zniżkowymi.
1. Magnez z firmy LAB ONE na hasło MED-DIETA jest 15% zniżki.
2. Magnez z firmy LABS 212 na hasło med-dieta7 jest 7% zniżki.
Po przeczytaniu artykułu może zainteresować Ciebie także: