Produkty naturalne, szczególnie zioła, używane w terapii chorób układu pokarmowego można podzielić na następujące grupy: przeciwzapalne i osłaniające, poprawiające trawienie, uspokajające oraz przeciwdrobnoustrojowe. Jednak warto wiedzieć, że surowce roślinne działają wielokierunkowo i nie zawsze mieszczą się w sztywnych ramach takiego podziału.

Dziś chciałbym Wam opisać zioła, które działają osłaniająco i przeciwzapalnie.

  • Korzeń lukrecji – stosowany jest zarówno w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, jak i w zapaleniach dróg oddechowych, co ma znaczenie w przypadku niektórych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Dawka terapeutyczna to 5-15g korzenia na dobę. Należy jednak pamiętać, że zioła mogą też mieć niekorzystne skutki na organizm. Przy długim stosowaniu naparów z lukrecji z organizmu zostaje wypłukany potas. Lukrecja nie jest zalecana u osób z ciężkimi chorobami wątroby oraz z chorobami wątroby z zastojem żółci, a także w ciężkiej niewydolności nerek.

 

  • Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne działanie kwiatostanów rumianku ma znaczenie zwłaszcza w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a zawarte w nich polisacharydy prawdopodobnie odpowiadają za efekt immunostymulujący. Pomocny może okazać również dla alergików, ponieważ zawarty w rumianku chamazulen hamuje wydzielanie endogennej histaminy, zatem ma działanie przeciwalergicznie. Kwiat rumianku wykazuje łagodne działanie uspokajające, co ma znaczenie w przypadku emocjonalnego podłoża dolegliwości trawiennych. Dawka terapeutyczna 9 g na dobę (podawanego w 3 porcjach). Rumianek jest na tyle bezpieczny, że może być stosowany nawet u niemowląt. Powinny go unikać jedynie osoby ze stwierdzoną alergią na rumianek.

 

  • Liść babki lancetowatej to klasyczny surowiec przyspieszający gojenie się skóry i błon śluzowych. Dlatego świetnie nadaje się do wykorzystania w mieszankach ziołowych stosowanych w uszkodzeniu błony śluzowej przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych. Polisacharydy śluzowe zawarte w roślinie wpływają na  odporność organizmu oraz osłaniające śluzówkę przewodu pokarmowego. Dawka terapeutyczna od 3 do 6 g na dobę. Jedyne przeciwwskazanie do stosowania babki lancetowatej stanowi nadwrażliwość i alergia. W badaniach nie stwierdzono również efektów ubocznych. 

 

  • Kwiat nagietka w przypadku stanów zapalnych (zakaźnych skóry i błon śluzowych) jest jednym z najczęściej stosowanych surowców zielarskich. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym, a także immunostymulującym. Działa także przeciwskurczowo oraz zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego i jelitowego, pobudza apetyt, przyspiesza trawienie. Zaleca się stosowanie naparu z 1-2 g surowca 2-3 razy dziennie. 

Justyna

 

Po przeczytaniu artykułu przejdź do poniższego wpisu:

1. Magnez a bolesne miesiączki

2. Jakie zioła wspierają detoks organizmu?

3. Właściwości rokietnika.