Dzisiejszy wpis jest kontynuacją poprzedniego na temat osteoporozy. Tym razem szerzej opiszemy rolę probiotyków w tej chorobie.

Najnowsze badania wskazują, że czynnikiem rozwoju osteoporozy może być również zaburzona homeostaza w jelitach, czyli występowanie tak zwanej dysbiozy jelitowej. Oś mózg-jelita-kość dopiero od niedawna zaczyna być tematem dyskusji, oferując potencjalnie nowe cele i metody leczenia zaburzeń równowagi komórek kostnych.

Jaki jest więc związek między jelitami a osteoporozą? Wszelkie zmiany w mikrobiocie zmniejszają jakość i wytrzymałość kości. Poszczególne drobnoustroje w jelitach mogą osłabiać wchłanianie wapnia, witaminy D oraz powodować zapalenie ogólnoustrojowe.

Probiotyki pomagają w różnych przewlekłych chorobach zapalnych i istnieje coraz więcej dowodów na to, że mogą również pomóc w metabolizmie wapnia i zdrowiu kości.

W modelach zwierzęcych probiotyki zapobiegają utracie masy kostnej związanej z niedoborem estrogenów, cukrzycą lub leczeniem glikokortykosteroidami. Dodatkowo badania na myszach, które zostały poddane suplementacji probiotykami, doszło do zwiększenia tworzenia beleczki kostnej po zabiegach chirurgicznych, co sugeruje, że może to mieć znaczenie dla gojenia się kości po złamaniach zwłaszcza u pacjentów z osteoporozą. Metaanaliza badań na ludziach wykazała, że ​​spożywanie probiotyków znacząco zwiększyło poziom wapnia w surowicy i moczu oraz obniżyło poziom PTH (parathormon). Oprócz tego probiotyki działają na syntezę czynnika IGF-1, który ma swój udział w wytwarzaniu komórek kostnych. Coraz więcej dowodów sugeruje, że mikroflora jelitowa reguluje metabolizm kości i powinna być brana pod uwagę w patofizjologii i leczeniu osteoporozy. Aktualne badania pokazują, że homeostaza kości jest powiązana ze zdrowym mikrobiomem, a dysbioza jelit może nasilać aktywność osteoklastów i promować osteoporozę. 

W Polsce dostępny jest probiotyk, który zawiera 3 szczepy bakteryjne: Lactobacillus paracasei 8700:2, Lactobacillus plantarum Heal 9 oraz Lactobacillus plantarum Heal 19, który znacząco może poprawić stan kości kobiet zwłaszcza po menopauzie. Szczepy te zawarte są w produkcie SanProbi Osteo.

Sprawdź nasze inne wpisy:

1. Zioła na niealkoholowe stłuszczenie wątroby 

2. Dlaczego warto sprawdzić homocysteinę

3. Jakie właściwości ma aronia