Nasza praca nie ogranicza się tylko do przyjmowania pacjentów i rozpisywania jadłospisów. Dużą częścią naszej pracy jest edukowanie. Od zeszłego roku prowadzimy cyklu warsztatów dotyczących prawidłowego żywienia dzieci ze spektrum autyzmu, a także z niepełnosprawnościami. Edukujemy rodziców dzieci, ale również nauczycieli. Spotkania odbywają się w Grudziądzkim Centrum Edukacji AbAk. Osoby uczestniczące w naszych wykładach mają okazję posłuchać o prawidłowej diagnostyce laboratoryjnej celiakii, nietolerancji histaminy, laktozy, a także candidy. Podczas trwania sesji odpowiadamy również na szereg pytań dotyczących zdrowego stylu życia, zakupów produktów spożywczych czy też suplementacji.
Odpowiednia dieta u osób ze spektrum autyzmu ma ogromne znaczenie. Bardzo często z codziennej diety należy usunąć gluten, nabiał oraz cukier. Żywienie dziecka autystycznego jest trudne z uwagi na wybiórczość smakową lub typowe zachowania, jednak nie oznacza, że jest to powód do rezygnacji z diety. Dąży się do zachowania jak najbardziej zbliżonej formy jedzenia, do preferencji dziecka z zachowaniem zamienników. Czasem już po trzech miesiącach zmiany w diecie można zaobserwować pozytywne efekty. Do pierwszych należy poprawa apetytu, mniejsza wybredność smakowa. Dziecko staje się spokojniejsze, rzadziej płacze i wpada w histerię, poprawia się kontakt wzrokowy. Dzieje się to zazwyczaj za sprawą poprawy pracy przewodu pokarmowego, jak np. poprzez eliminację zaparć, bólu brzucha, wzdęć, refluksu, które stwarzały podstawową barierę.
Dieta eliminacyjna nie musi być niedoborowa, ważne jest jednak żeby ją odpowiednio zbilansować. Obecnie w sklepach znajdziemy dużo produktów z dobrym składem np. makaron z ciecierzycy, jogurty kokosowe, napoje roślinne, które są źródłem wielu witamin i minerałów.
Dużo mówiłyśmy również o epidemii otyłości, o tym, że nadmierne spożycie cukru zawartego nie tylko w słodyczach, ale również jogurtach owocowych w połączeniu z niską aktywnością fizyczną wynikającą z pewnych ograniczeń związanych z chorobą, przyczynia się do wzrostu masy ciała. Dlatego niezwykle istotne jest edukowanie, pokazanie alternatyw, nauka czytania składów, żeby zmniejszyć ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości i szeregu skutków jakie ze sobą niesie nadmierna masa ciała.