Kto z Was zna jagodę kamczacką?
Owoce rzadko spotykane i niedoceniane. Choć na wyspie Hokkaido uznawane są za „eliksir życia”.
W medycynie ludowej jagody uznawano za środek wzmacniający, o działaniu hipotensyjnym i obniżającym ryzyko zawału serca, zapobiegający anemii, spowalniający rozwój jaskry, jako lek przeciwmalaryczny, pomocny w chorobach układu pokarmowego oraz zakażeniach bakteryjnych.
Należy pamiętać, że owoce jagodowe uważane są za jedno z najważniejszych i najbogatszych źródeł związków fenolowych w codziennej diecie, takich jak antocyjany, flawonoidy, proantocyjanidyny oraz kwasy fenolowe.
Te cenne składniki powodują, że te małe owoce mają prozdrowotną moc!
Głównie działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe, zapobiegawcze w chorobie niedokrwiennej serca. Ponadto antocyjany z owoców jagody kamczackiej mogą wspierać leczenie chorób oczu, ponieważ zmniejszają kruchość naczyń włosowatych, polepszają przepuszczalność śródbłonka, normalizują niektóre dolegliwości wzroku, poprawiają adaptację oka do widzenia po zapadnięciu zmroku.
Jagoda kamczacka znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych (są też dobrym źródłem witaminy C).
Ze względu na właściwości odtruwające, owoce stosuje się także przy zatruciach metalami ciężkimi i lekarstwami. Dojrzałe owoce można spożywać w stanie świeżym lub też wykorzystywać do produkcji soków, dżemów, nalewek, suszu i mrożonek. Jednak najlepszym i najskuteczniejszym sposobem zachowania wysokiego stężenia antocyjanów w owocach jagody kamczackiej jest jej przechowywanie w stanie zamrożonym.