Rabarbar kojarzy mi się z kompotem, jednak  z tego niepozornego warzywa można przyrządzić bardzo dużo ciekawych potraw. Sezon na niego trwa krótko, dlatego warto wykorzystać jego potencjał.

Rabarbar należy do rodziny rdestowatych, ma bardzo charakterystyczny cierpki smak, a im rabarbar jest bardziej czerwony, tym możemy spodziewać się słodszego smaku.  W Polsce uprawia się rabarbar ogrodowy, sezon na niego trwa od kwietnia do czerwca.

Czy rabarbar jest zdrowy?

Jak większość warzyw, rabarbar jest niskokaloryczny, charakteryzuje się sporą zawartością błonnika rozpuszczalnego,  potasu, wapnia, jodu, cynku. Ponadto zawiera kwas foliowy, witaminę A, C, K, E.

Mimo wielu pozytywnych właściwości rabarbar zawiera bardzo dużo kwasu szczawiowego w 100g jest to aż 570-1900 mg. Do czego może doprowadzić nadmierne spożywanie  produktów, które zawierają ten kwas?

Przede wszystkim mogą powstać kamienie nerkowe, co może prowadzić do niewydolności nerek. Osoby, które chorują na dnę moczanową, kamicę szczawianową, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), osteoporozę, ale także kobiety i dzieci ze względu na obniżenie wchłaniania magnezu i wapnia, powinny unikać nadmiernego spożycia rabarbaru. Lista na tym się jednak nie kończy, ponieważ ostrożne powinny być również osoby chorujące na Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ponieważ może dojść do podrażnienia przewodu pokarmowego i powodować biegunki.

Obróbka cieplna prowadzi do zmniejszenia zawartości kwasu szczawiowego  nawet o połowę. Lepszym wyborem dla osób z wyżej wymienionymi schorzeniami będzie zjedzenie ciasta z rabarbarem niż wypicie kompotu, bo właśnie w wodze po gotującym się rabarbarze jest największa ilość tego kwasu.

Rheum officinale – rabarbar leczniczy

W Chinach rabarbar nie jest stosowany w kuchni, służy on tylko do celów leczniczych. Jest remedium na bolące zęby, kiedy jest problem z zaparciami czy układem krążenia. Co ciekawe rabarbar lekarski zawiera rapontycynę, czyli substancję działającą estrogennie. Idealnie więc sprawdza się, kiedy kobieta ma niedobór estrogenów, jest w okresie menopauzy lub ma problem z wysokim testosteronem.

Rabarbar to nie tylko nudny kompot, na poniższym zdjęciu widzicie propozycję na przepyszną owsiankę z rabarbarem. Przepis na te danie i kilka innych otrzymają wszystkie osoby zapisane na naszego newslettera.