Wiosenne zioła to w dużej mierze zioła oczyszczające. Dostarczają nam porcji witamin i mikroelementów pomagając w walce z wiosennym przesileniem. Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Tak samo i my powinniśmy zadbać o „obudzenie” ciała z zimowego snu. Warto włączyć ziółka, które nie tylko usuwają z organizmu toksyny i zbędne substancje, ale także napędzają metabolizm.
- Pokrzywa jest znakomitym sposobem na wzmocnienie organizmu po zimie. Pierwsze listki pojawiają się już w kwietniu. Taka kwietniowa, młoda pokrzywa świetnie sprawdzi się jako dodatek do wiosennych sałatek. Pokrzywa wykorzystywana jest w fitoterapii do łagodzenia stanów zapalnych i alergii, redukcji bólu, obniżania ciśnienia tętniczego, stymulowania krążenia krwi, odtruwania organizmu, obniżania glikemii, pobudzania układu odpornościowego, obniżania poziomu cholesterolu, wzmagania diurezy, wspomagania trawienia (ułatwia przemianę materii), przywracania równowagi hormonalnej oraz powstrzymywania procesów powodujących wypadanie włosów. Z majowej pokrzywy warto przygotować sok. Taki świeży sok wypijany codziennie rano i wieczorem po 2 łyżki będzie pozytywnie wpływał na nasz organizm, pozbywając się zalegających toksyn.
- Mniszek lekarski. Wielu zielarzy uważa, że regularne stosowanie herbatki z mniszka to najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Takie napary charakteryzują się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Świeże liście mniszka pospolitego mogą być spożywane w formie sałatki. We Francji na przykład mniszek podawany jest z sałatą i szczypiorkiem. W krajach azjatyckich popularne są smażone liście mniszka pospolitego w połączeniu z brązowym ryżem. W Chinach herbatki z mniszka pospolitego wykorzystywane są przez osoby cierpiące na otyłość, ponieważ ograniczają łaknienie na słodycze. Osobiście lubię koktajl ze świeżymi, zielonymi liśćmi mniszka pospolitego z gruszką, awokado i sokiem z cytryny. Taki koktajl oczyszcza organizm i poprawia metabolizm.
- Brzoza to kolejny świetny sposób na wiosenną kurację oczyszczającą. Z końcem marca i początkiem kwietnia można zebrać sok z brzozy, który ma właściwości oczyszczające i odżywcze. Obecnie sok z brzozy uważany jest za skuteczny środek detoksykujący. Substancje w nim zawarte działają na dwa kluczowe narządy: wątrobę i nerki. Również sok z brzozy może pełnić funkcje napoju energetyzującego i izotonicznego dla osób ciężko pracujących psychicznie i fizycznie, intensywnie uprawiających sport. Herbatka z suszonych liści działa moczopędnie przez z organizmu usuwany jest nadmiar soli i zbędne produkty przemiany materii.
- Czosnek niedźwiedzi w okresie wiosennym może stanowić cenną alternatywę dla zielonych nowalijek. Jest doskonałym odtruwaczem organizmu, np. przy zatruciu metalami ciężkimi. Wykorzystuje się go też do regeneracji flory bakteryjnej jelit po kuracjach antybiotykowych. Czosnek niedźwiedzi charakteryzuje się też innymi pozytywnymi właściwościami, jak oczyszczanie krwi, ogólne wzmocnienie organizmu czy też działanie przeciwzapalne, a także wpływa na pobudzenie przemiany materii. Świeże liście nadają się do przyprawiania ryb, ziemniaków, sałat, susz natomiast może być składnikiem przypraw ziołowych do potraw – poprawia ich smak, podnosi walory odżywcze, poprawia proces trawienia. Sporo czosnku niedźwiedziego przywiozłam z ostatnich wakacji w Bieszczadach. Marynowany czy suszony świetnie sprawdza się w moich kulinarnych przepisach.
Justyna
Po przeczytaniu artykułu sprawdź nasze inne wpisy: