Myślę, że każdemu z nas zależy na tym żeby żywność którą kupuje była wysokiej jakości. Zwłaszcza jeśli gotujemy posiłki dla dzieci – chcemy aby jedzenie dostarczyło im wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Równie ważne jest to aby żywność była bezpieczna, czyli wolna od szkodliwych dodatków i zanieczyszczeń. Na polskim rynku dostępnych jest wiele produktów z oznaczeniem „ekologiczne”, ”eko”, „bio”. Gdzie kupować żywność ekologiczną? Jak nie dać się oszukać? O co chodzi z tymi wszystkimi oznaczeniami? 

Żywność ekologiczna czyli jaka?

Już sama nazwa sugeruje nam, że żywność ekologiczna powinna być lepsza jakościowo od żywności ogólnodostępnej. Ekologiczne owoce czy warzywa bez wątpienia cechują się lepszym smakiem i mają nieidealny wygląd. Aby producent mógł używać znaku „Eko” na swoich produktach, musi spełnić szereg wymogów (przejść proces certyfikacji ekologicznej) dotyczących nawożenia roślin (tylko naturalnym nawozem), niestosowania środków ochrony roślin (zakaz stosowania np.glifosatu), dobrych warunków bytowych zwierząt hodowlanych itd. Należy pamiętać, że określenie „zdrowa/naturalna żywność” na opakowaniu wcale nie gwarantuje nam, że produkt pochodzi z upraw ekologicznych. W całej Unii Europejskiej dla produktów ekologicznych obowiązuje zielony symbol:

R6feadd923d7c22d6ea7d2a2fa5320f64.jpg

 

Czy żywność ekologiczna naprawdę jest zdrowsza?

W opublikowanym w 2017 roku przeglądzie badań podsumowano istniejące dowody dotyczące wpływu żywności ekologicznej na zdrowie ludzi. Porównywano produkty organiczne i konwencjonalne w odniesieniu do parametrów ważnych dla zdrowia ludzi. Spożycie żywności ekologicznej może zmniejszyć ryzyko chorób alergicznych, nadwagi i otyłości, natomiast konsumenci żywności ekologicznej mają ogólnie zdrowszy styl życia dlatego trzeba to brać pod uwagę. Jednak wyniki badań na zwierzętach sugerują, że identycznie skomponowana pasza z produktów Eko lub konwencjonalnych w różny sposób wpływa na wzrost i rozwój zwierząt. W rolnictwie ekologicznym stosowanie pestycydów jest ograniczone. Ekologiczny nabiał oraz mięso, mają wyższą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w porównaniu z produktami konwencjonalnymi jednak różnice te mają prawdopodobnie marginalne znaczenie żywieniowe. Jak z wieloma rzeczami za jakością idzie również cena. Żywność Eko może być nawet 2 razy droższa od konwencjonalnej natomiast w końcu chodzi o nasze zdrowie dlatego warto w miarę możliwości wybierać żywność ekologiczną i wspierać małych lokalnych producentów.