JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE ZARAŻENIA PASOŻYTNICZE?

Choroby pasożytnicze wbrew pozorom stanowią w dalszym ciągu wyzwanie dla współczesnej medycyny. Objawy takie jak przewlekły kaszel, brak przyrostu masy ciała u dzieci, nieprawidłowy sposób oddawania stolca, podkrążone oczy, ciągła niedokrwistość z niedoboru żelaza, bóle brzucha, nietypowe wysypki mogą wskazywać na zarażenie pasożytnicze.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pasożyty, które mogą być obecne w naszym organizmie.

  • Owsica wywołana przez nicienia – owsika ludzkiego. Najczęściej dochodzi do zarażenia wśród dzieci, zwłaszcza przebywających w dużych skupiskach np. przedszkolu. Zarażenie następuje poprzez połknięcie jaj inwazyjnych przeniesionych pod paznokciami, z pościelą, jedzeniem. W ciągu miesiąca, w jelicie grubym owsiki dojrzewają do postaci dorosłej. Nocą przenoszone są w okolice odbytu, gdzie składają jaja nieinwazyjne. Z czasem jaja przedostają się do środowiska, gdzie po około 4-6 godzinach nabierają cech inwazyjności. Poruszające się wokół odbytu samice wywoła świąd, który jest charakterystyczny dla owsicy. Przy długotrwałym zakażeniu dziecko może mieć bladą skórę, brak łaknienia, gorszy rozwój, nadpobudliwość. W celu wykrycia, wykonuje się wymaz z okolic odbytu. Leczeniu powinni być poddani wszyscy domownicy. W morfologii nie zauważamy podwyższenia eozynofilii.
  • Lamblioza – wywołana przez pierwotniaka Giardia lamblia. Człowiek zaraża się poprzez połknięcie cyst – picie zanieczyszczonej wody, korzystanie z zanieczyszczonych zbiorników wodnych. Najczęstszym objawem inwazji jest występowanie biegunki od ostrej do przewlekłej, której mogą towarzyszyć zaburzenia wchłaniania, wymioty, nudności, utrata masy ciała. Rzadziej mogą powodować świąd skóry, wysypkę, czy alergie pokarmowe. Możemy spotkać się również z przewlekłą formą lambliozy, gdzie dana osoba, może nie zaobserwować występującej biegunki tylko bardziej luźniejsze stolce, wzdęcia, gazy, pobolewanie w jamie brzusznej, chudnięcie. Może dojść do niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego czy witaminy A. Leczenie należy podjąć u wszystkich domowników, niezależnie od występowania objawów.
  • Glistnica – wywołana przez nicienie – glistę ludzką. Do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku połknięcia dojrzałego jaja zawierającego larwę (tzw. jaja inwazyjnego). Po uwolnieniu z przewodu pokarmowego żywiciela larwy stopniowo dojrzewają i przechodzą przez system wrotny do płuc i dróg oddechowych. Obecność larw w okolicy gardła powoduje kaszel i plwocinę. Po ponownym spożyciu docierają do jelita cienkiego, gdzie dojrzewają do wydzielających toksyny postaci dorosłych (samce i samice). Objawy są zależne od stadium rozwojowego glisty. Początkowo mogą to być objawy takie jak kaszel, odpluwanie wydzieliny, czasami zabarwionej krwią, złe samopoczucie, gorączka. Można zaobserwować również mdłości, wymioty, biegunkę tłuszczową, czy nawet zaburzenia snu. Jaja glisty ludzkiej mogą znajdować się w nieumytych warzywach i owocach, zanieczyszczonej wodzie czy glebie. Infekcje może objawiać się w morfologii przez podwyższone eozynofile.

Diagnostyka, następnie odpowiednie przygotowanie do leczenia, leczenie i etap po leczeniu powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób, najlepiej pod opieką specjalistów – parazytologa, dietetyka. W ebooku napisanym między innymi przez Justynę Lewicką znajdziecie informacje na temat odpowiedniego przygotowania do leczenia, wyboru suplementów, zasad dietetycznych, jakich trzeba przestrzegać podczas terapii.