Endometrioza co to za choroba?
Nie ma lekarstwa na endometriozę! W medycynie tradycyjnie stosuje się leki przeciwbólowe, terapię hormonalną i leczenie chirurgiczne w celu zmniejszenia objawów endometriozy. Należy mieć na uwadze, że tradycyjne leczenie nie zawsze ma pożądany wpływ na objawy i zdrowie.
Objawy endometriozy to:
- bolesne miesiączki,
- bolesne jajeczkowanie,
- ból w trakcie lub po stosunku płciowym ,
- ciężkie krwawienia,
- przewlekły ból miednicy,
- zmęczenie,
- niepłodność.
Objawy te mogą wpływać na ogólne samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne.
Wiele kobiet (w tym ja osobiście) z endometriozą, oprócz tradycyjnego leczenia, korzysta z szeregu czynności związanych z samoopieką i terapii uzupełniających, aby złagodzić objawy. Te terapie obejmują zmianę diety, suplementację, jogę/ medytację, ćwiczenia, refleksologię, osteopatię, masaże z fizjoterapeutą, akupunkturę, ziołolecznictwo i medycynę chińską. Stosowanie terapii uzupełniających może wpłynąć na odczuwanie bólu, poprawiać nastrój i polepszać jakość życia.
Moja przygoda z endometriozą zaczęła się jakiś 12-13 lat temu kiedy po raz pierwszy usłyszałam z ust ginekologa, że to torbiele endometrialne i trzeba będzie wykonać zabieg laparoskopy aby je usunąć. Dziś wiem, że „ona” towarzyszyła mi dłużej zanim została postawiana diagnoza. Wiem też, że sam zabieg nie gwarantuję pozbycia się tej choroby raz na zawsze. Tak więc przez te kilkanaście lat trwa moja przygoda z endometriozą.
W marcu obchodzimy Światowy Dzień Endometriozy. Świadomość endometriozy odbywa się na całym świecie właśnie marcu, a jej misją jest zwiększanie świadomości na temat tej choroby, która dotyka około 200 milionów ludzi na całym świecie. Przez cały miesiąc również na stronie MED-DIETA będą pojawiać się wpisy na ten temat poparte badaniami naukowymi jak i moimi osobistymi doświadczeniami i przemyśleniami.
Jakie są fakty na temat endometriozy?
- Endometrioza dotyka około 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym (od 15 do 49 lat), czyli około 176 milionów kobiet na świecie.
- Endometrioza to stan, w którym tkanka podobna do błony śluzowej macicy (zwana „endometrium”) znajduje się poza macicą, gdzie wywołuje przewlekłą reakcję zapalną, która może prowadzić do powstania tkanki bliznowatej. Występuje głównie w otrzewnej miednicy, jajnikach, przegrodzie odbytniczo-pochwowej, pęcherzu i jelitach.
- Jednak można je znaleźć również w bardziej odległych miejscach, jak wątroba, żołądek czy w skrajnych przypadkach – płuca lub mózg.
- Ciążą może złagodzić objawy, ale nie jest lekarstwem na chorobę.
- Nieznane są przyczyny wystąpienia endometriozy, ale jest wysoce prawdopodobne jest, że pewne geny predysponują kobiety do rozwoju choroby.
- Mówi się też, że wiek, w którym rozpoczyna się miesiączka, inne czynniki ginekologiczne i narażenie środowiskowe wpływają na to, czy u kobiety wystąpi endometrioza.
- Pod uwagę wzięto również dioksyny, substancję zanieczyszczającą środowisko. Niektóre dowody potwierdzają obecnie zaostrzenie objawów spowodowanych przez PCB.
- Niektóre badania powiązały obecność endometriozy z rozwojem raka jajnika; związek ten nie jest jednak do końca jasny.
- Szczególną odmianą endometriozy jest adenomioza, charakteryzująca się umiejscowieniem ognisk wewnątrz błony mięśniowej macicy.
- Adenomioza przyczynia się do nieregularnych, bolesnych krwawień ze skrzepami. Może przyczynić się problemów z donoszeniem ciąży.