12 sierpnia miałyśmy przyjemność poprowadzić nasze pierwsze warsztaty z fitoterapii dla grupy kuracjuszy z sanatorium w Inowrocławiu.  Spotkanie odbyło się w pięknych okolicznościach przyrody na terenie Galerii Solnej. Podczas warsztatów uczestnicy mogli spróbować przygotowaną przez nas lemoniadę lawendową oraz otrzymali mieszanki ziołowe ze sklepu Organis. 

Osoby uczestniczące w zajęciach miały okazję poznać rolę, znaczenie, zalecenia oraz przeciwwskazania do stosowania różnych ziół. 

Warsztaty składały się z kilku części:

  1. Pogadanka na temat lawendy – degustacja lemoniady, omówienie właściwości leczniczych różnych ziół. 
  2. Pogadanka na temat ziół stosowanych w chorobach metabolicznych: cukrzyca, nadciśnienie, przy refluksie, problemach wątroby, chorobach tarczycy. 

Coś co nas bardzo cieszy to aktywne uczestnictwo seniorów w warsztatach – było mnóstwo pytań! Kuracjusze mieli bardzo dużą wiedzę na temat ziołolecznictwa co jest godne podziwu. Lemoniada lawendowa skradła serca uczestników dlatego postanowiłyśmy podzielić się przepisem.

Lemoniada lawendowa

Składniki:

  • 1 łyżka suszonej lawendy
  • 1 szklanka wrzątku 
  • 3 szklanki zimnej wody
  • 0,5 cytryny
  • 1 łyżka miodu

Lawendę zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na około 5 minut. Następnie odcedzamy napar, dodajemy zimną wodę, miód, sok z cytryny. Schładzamy kilka godzin w lodówce. Można podawać z kostkami lodu oraz listkami mięty.