Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) może dotyczyć kobiet w każdym wieku, chociaż najczęściej spotykane jest to u kobiet między 20 a 40 rokiem życia. Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest objawem psychologicznym, behawioralnym i fizycznym, który pojawia się w późnej fazie lutealnej cyklu miesiączkowego i ustępuje wraz z początkiem miesiączki. Szacuje się, że około 30-50% kobiet może odczuwać PMS od łagodnych do ciężkich objawów.

Herbata rumiankowa ma właściwości przeciwskurczowe, które mogą łagodzić bolesne skurcze związane z miesiączką. Rumianek zawiera spiroeter, bardzo silny środek przeciwskurczowy, który rozluźnia bóle, napina mięśnie i łagodzi ból przedmiesiączkowy.

Kolejny związek o nazwie apigenina znajdujący się w herbacie rumiankowej pomaga zmniejszyć wpływ pobudzającego neuroprzekaźnika i hormonów na umysł i ciało, pomagając łagodzić współczulny układ nerwowy. Herbata rumiankowa pomaga również modulować działanie dopaminy i serotoniny, pomagając zrównoważyć lub przynajmniej zmniejszyć wpływ objawów depresyjnych.

CO MÓWIĄ BADANIA 

 

Niektóre badania sugerują, że apigenina może wiązać receptory kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). W badaniach wykazano również, że apigenina wyizolowana z wodnego ekstraktu z rumianku hamuje wiązanie flunitrazepamu, dzięki czemu zaobserwowano efekt przeciwlękowy.

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe związane z rumiankiem są również skutecznie wykorzystywane w łagodzenia objawów PMS. Olejek eteryczny z rumianku ma działanie przeciwskurczowe i relaksujące, przez co również może być pomocne w łagodzeniu objawów związanych z PMS.

Przeprowadzono również badanie na 80 studentkach. Kobiety zostały losowo podzielone na dwie równe grupy: badaną i kontrolną. Uczestniczki w badanej grupie zostały poproszone o wypicie dwóch filiżanek herbaty rumiankowej dziennie, na tydzień przed miesiączką i przez pierwsze pięć dni cyklu miesiączkowego przez okres 3 miesięcy. Dane zebrano za pomocą czterech oddzielnych kwestionariuszy (Kwestionariusz Bólu McGilla, Skala Wizualno-Analogowa Lęku, Skala Postrzeganego Stresu oraz Skala Psychofizjologicznej Adaptacji do Życia).

Po miesiącu stosowania herbaty rumiankowej w grupie badanej wystąpiła statystycznie istotna różnica w odczuwaniu bólu menstruacyjnego i niepokoju w porównaniu z grupą kontrolną.

Podsumowując publikacje i badania naukowe chemiczne składniki rumianku, mają właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe, uspokajające i przeciwlękowe, które znacząco wpływają na bolesne miesiączki, niepokój i problemy psychologiczne u kobiet cierpiących na PMS.