CO ZASTOSOWAĆ NA TRĄDZIK DOROSŁYCH?
Trądzik, choć często kojarzony z okresem dojrzewania, może dotyczyć także dorosłych. Jest to problem, który nie tylko wpływa na wygląd skóry, ale również może znacząco wpłynąć na samopoczucie i pewność siebie. Kluczem do skutecznego leczenia jest zidentyfikowanie przyczyny problemu oraz indywidualne podejście do terapii. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry, warto również włączyć suplementację dostosowaną do stanu zdrowia i najlepiej wyników badań laboratoryjnych.
Suplementy pomocne w leczeniu trądziku:
- KWASY OMEGA-3 I GLA
W badaniu na 45 osobach w wieku 18-33 zastosowano:
-kwasy tłuszczowe omega- 3 (500 mg EPA i 500 mg DHA)
-kwas gamma-linolenowy (GLA) ( olej z ogórecznika 400 mg GLA)
Po 10 tygodniach w codziennej suplementacji zauważono: zmiany niezapalne skóry zmniejszyły się o 20%, zmiany zapalne skóry zmniejszyły się o średnio 40%, nasilenie trądziku ogółem zmniejszyło się aż o 30%.
- CYNK
–Cynk jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju funkcjonowania i utrzymywania zdrowej skóry.
– Obniżony poziom tego pierwiastka w organizmie może prowadzić do zwiększonej produkcji androgenów, co powoduje nasilenie funkcji wydzielniczej gruczołów łojowych.
-Cynk zmniejsza uwalnianie cytokin zaangażowanych w stan zapalny oraz wydzielanie histaminy z komórek tucznych będącej mediatorem procesów zapalnych.
-Hamuje wzrost bakterii Propionibacterium acnes, które odgrywa istotną rolę w powstawaniu trądziku chociażby poprzez pobudzanie receptora IGF oraz zwiększenie produkcji insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1).
- PROBIOTYKI
W badaniu na 45 kobietach w wieku 18-33 zastosowano:
– suplementację probiotyczną bakteriami Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. Bulgaricus, Bifidobacterium.
Po 12-tygodniach codziennej suplementacji zauważono redukcję zmian chorobowych o 67%.
W kolejnym badaniu pacjenci otrzymywali:
–probiotyk zawierający szczep Lactobacillus rhamnosus SP1
Po 12-tygodniach zaobserwowano znaczną poprawę nasilenia trądziku umiejscowionego na plecach w porównaniu do osób które otrzymywały placebo.
- WITAMINA D3
Najnowsza metaanaliza (02.2020r.) wykazała:
-Obniżony poziom witaminy D może zwiększać objętość gruczołów łojowych i ilości łojów zaostrzając tym samym stan zapalny skóry.
–Terapia witaminą D zmniejsza poziom cytokin prozapalnych (tj. IL-6, IL-8), który odgrywają kluczową rolę w patogenezie trądziku.
Sprawdź nasze inne wpisy: