CO ZASTOSOWAĆ NA TRĄDZIK DOROSŁYCH?

Trądzik, choć często kojarzony z okresem dojrzewania, może dotyczyć także dorosłych. Jest to problem, który nie tylko wpływa na wygląd skóry, ale również może znacząco wpłynąć na samopoczucie i pewność siebie. Kluczem do skutecznego leczenia jest zidentyfikowanie przyczyny problemu oraz indywidualne podejście do terapii. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry, warto również włączyć suplementację dostosowaną do stanu zdrowia i najlepiej wyników badań laboratoryjnych.

Suplementy pomocne w leczeniu trądziku:

  • KWASY OMEGA-3 I GLA

W badaniu na 45 osobach w wieku 18-33 zastosowano:

-kwasy tłuszczowe omega- 3 (500 mg EPA i 500 mg DHA)

-kwas gamma-linolenowy (GLA) ( olej z ogórecznika 400 mg GLA)

Po 10 tygodniach w codziennej suplementacji zauważono:  zmiany niezapalne skóry zmniejszyły się o 20%,  zmiany zapalne skóry zmniejszyły się o średnio 40%,  nasilenie trądziku ogółem zmniejszyło się aż o 30%.

  • CYNK

Cynk jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju funkcjonowania i utrzymywania zdrowej skóry.

– Obniżony poziom tego pierwiastka w organizmie może prowadzić do zwiększonej produkcji androgenów, co powoduje nasilenie funkcji wydzielniczej gruczołów łojowych.

-Cynk zmniejsza uwalnianie cytokin zaangażowanych w stan zapalny oraz wydzielanie histaminy z komórek tucznych będącej mediatorem procesów zapalnych.

-Hamuje wzrost bakterii Propionibacterium acnes,  które odgrywa istotną rolę w powstawaniu trądziku chociażby poprzez pobudzanie receptora IGF oraz zwiększenie produkcji insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1).

  • PROBIOTYKI

W badaniu na 45 kobietach w wieku 18-33 zastosowano:

suplementację probiotyczną bakteriami Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii sspBulgaricus, Bifidobacterium.

Po 12-tygodniach codziennej suplementacji zauważono redukcję zmian chorobowych o 67%.

W kolejnym badaniu pacjenci otrzymywali:

probiotyk zawierający szczep Lactobacillus rhamnosus SP1

Po 12-tygodniach zaobserwowano znaczną poprawę nasilenia trądziku umiejscowionego na plecach w porównaniu do osób które otrzymywały placebo.

  • WITAMINA D3

Najnowsza metaanaliza (02.2020r.) wykazała:

-Obniżony poziom witaminy D może zwiększać objętość gruczołów łojowych i ilości łojów zaostrzając tym samym stan zapalny skóry.

Terapia witaminą D zmniejsza poziom cytokin prozapalnych (tj. IL-6, IL-8),  który odgrywają kluczową rolę w patogenezie trądziku. 

 

Sprawdź nasze inne wpisy:

1. Jakie właściwości ma aronia

2. Właściwości likopenu

3. Zastosowanie krwawnika.