JAKIE JEST ZASTOSOWANIE BERBERYNY?

Właściwości berberyny

Berberyna należy do naturalnie występującej klasy protoberberyn. Znajduje się w roślinach z rodziny berberysowatych, jaskrowatych oraz makowatych. Badania wskazują, że berberyna jest przekształcana przez mikrobiotę jelitową do postaci dihydroberberyny, która odznacza się znacznie lepszą wchłanialnością. Liczne dowody naukowe wskazuję, że berberyna ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, obniżające cholesterol, obniżające poziom glukozy we krwi. Działa korzystnie na gospodarkę węglowodanową (warto ją zastosować w insulinooporności), czy w niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby. Niektóre badania wskazują na jej właściwości przeciwpierwotniacze (Trichomonas vaginalis, Giardia lamblia, Leishmania donovani). Berberyna jest również rozpisywana w niektórych schematach leczenia SIBO (przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim).

Berberyna działa tak samo jak metforminą – obie aktywują szlak AMPK, jednak w porównaniu z metoforminą stosowanie berberyny nie przynosi skutków ubocznych.
Badanie Memon i wsp. z 2018 roku na 100 osobach z cukrzycą typu II wykazało, że stosowanie berberyny 3x dziennie po 500 mg przez 3 miesiące, zaowocowało spadkiem masy ciała,  stężenia glukozy i insuliny na czczo, hemoglobiny glikowanej.
Berberyna jest nietoksyczna i bezpieczna jednak nie zaleca się podawania jej małym dzieciom, ciężarnym (może mieć działanie poronne) oraz podczas laktacji. Może wchodzić w interakcję z metforminą oraz cyklosporyną A, dlatego trzeba uważać, żeby nie przyjmować ich jednocześnie.

Sprawdź nasze inne wpisy:

1. Jakie właściwości ma aronia

2. Właściwości likopenu

3. Zastosowanie krwawnika.