Laktoferyna jest białkiem występującym w płynach ustrojowych i wydzielinach śluzowych, między innymi w siarze, mleku, łzach, ślinie oraz w neutrofilach. Jest wytwarzana głównie przez komórki nabłonkowe błon śluzowych, w których pełni funkcje zabezpieczające przed nadmiernym rozwojem i inwazją mikroorganizmów. Najczęściej stosowana laktoferyna bydlęca (BLF) w 70% odpowiada laktoferynie ludzkiej (LF). Badania wskazują na korzystny wpływ laktoferyny na zdrowie matki oraz płodu poprzez zmniejszanie ryzyka porodu przedwczesnego, ale również niedokrwistości z powodu niedoborów żelaza. Podkreślają również to, że laktoferyna wspiera prawidłowy rozwój umysłowy dziecka i ma pozytywny wpływ na mikrobiotę dróg rodnych ciężarnej.
Możemy wyróżnić jej kilka funkcji:
- Działanie przeciwbakteryjne – laktoferyna wychwytuje i wiąże wolne żelazo w organizmie, zmniejszając tym samym jego dostępność dla patogennych mikroorganizmów i opóźniając ich wzrost. Laktoferyna powoduje również, że zwiększa się ruchliwość bakterii, co uniemożliwia im rozwój biofilmu (takie bakterie w formie biofilmu są niestety bardziej oporne na antybiotyki). Aktualnie trwają badania nad wykorzystaniem laktoferyny w stomatologii podczas zakładania implantów – może dzięki temu nie będzie konieczności przyjmowania antybiotyków podczas całego procesu.
- Działanie przeciwwirusowe – na laktoferynę wrażliwy jest np. wirus HIV, wirus grypy A, wirus zapalenia wątroby typu C oraz B, wirus RSV. Niestety nie znamy jeszcze dokładnego mechanizmu działania laktoferyny na wirus grypy czy przeziębienie, jednak z własnych obserwacji widzimy, że zastosowanie laktoferyny w momencie, kiedy zaczynamy się czuć nie tak, pozwala na łagodniejszy przebieg infekcji lub nawet brak jej rozwinięcia.
- Działanie przeciwgrzybicze – laktoferyna działa hamująco na wzrost grzybów np. z rodzaju Candida. Zasadne jest stosowanie jej podczas np. antybiotykoterapii.
- Rola w niedoborze żelaza – badania z 2015 wykazały, że kobiety w ciąży, które stosowały laktoferynę miały lepszy efekt niż te przyjmujące preparaty żelaza oraz nie miały skutków ubocznych. Laktoferyna bierze udział w magazynowaniu żelaza w wątrobie i pobieraniu go przez komórki jelita.
Natalia