MOŻLIWE INTERAKCJE LEKÓW NA NADCIŚNIENIE Z SUROWCAMI ZIELARSKIMI

Aby leczenie nadciśnienia przebiegało prawidłowo, niezbędna jest wiedza dotycząca interakcji pomiędzy stosowanymi lekami, a preparatami ziołowymi. Stosując leki w terapii nadciśnienia, należy unikać stosowania suplementów diety, w których składzie znajduje się:

  • Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) Stosowanie preparatów z miłorzębem wraz lekami na nadciśnienie zwiększa ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Przyjmowanie Ginkgo biloba razem z blokerami kanałów wapniowych (np. diltiazem, amlodypina) może powodować wzrost stężenia tych leków w surowicy krwi i wystąpienie hipotonii (zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi), a łączenie go z diuretykami zwiększa ryzyko wystąpienia nagłego wzrostu ciśnienia.

  • Czosnek pospolity (Allium sativum)
    Związki czynne zawarte w czosnku wykazują działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi, dlatego spożywanie go w dużych ilościach w połączniu z niektórymi lekami przeciwdziałającymi nadciśnieniu może powodować niepożądane skutki. Do leków mogących wchodzić w interakcje z czosnkiem należą te, które wpływają na aktywność angiotensyny (czyli inhibitory konwertazy angiotensyny oraz antagoniści receptora angiotensyny II). Efektem ich jednoczesnego stosowania może być nadmierne działanie hipotensyjne (zbyt duży spadek ciśnienia tętniczego).

  • Żeń-szeń prawdziwy (Panax ginseng)
    W korzeniu żeń-szenia zawarte są związki czynne, które wywołujące działanie pobudzające. Mogą one także powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Stosowanie tego surowca w połączeniu ze środkami farmakologicznymi przyjmowanymi w terapii nadciśnienia (np. diuretyki), może zmniejszać ich skuteczność.

  • Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)
    Substancje czynne obecne w zielu dziurawca powodują przyspieszenie metabolizmu niektórych farmaceutyków stosowanych w terapii nadciśnienia, co obniża stężenie terapeutyczne tych leków w osoczu. W rezultacie działanie farmakologiczne jest osłabione i może być nieskuteczne. Do leków stosowanych w nadciśnieniu, które mogą wchodzić w interakcje z dziurawcem zalicza się m. in. blokery kananału wapniowego (np. werapamil, amlodypina).

  • Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra)
    Stosowanie lukrecji przez dłuższy czas powoduje zatrzymanie w organizmie wody i sodu oraz utratę potasu. W rezultacie skutkuje to występowaniem obrzęków, hipokaliemii (niedobór potasu), a nawet nadciśnienia tętniczego krwi. Ponadto spożywanie lukrecji przy jednoczesnym stosowaniu diuretyków pętlowych i tiazydowych (leki obniżające ciśnienie) powoduje większą utratę potasu. Zwiększa się tym samym ryzyko niedoboru tego pierwiastka wraz z jego następstwami.

    Pacjent przyjmujący leki na nadciśnienie tętnicze powinien skonsultować się z lekarzem, chcąc rozpocząć stosowanie jakichkolwiek suplementów diety, także tych ziołowych. Surowce zielarskie zawierają substancje aktywne, które często mają wpływ na działanie środków farmakologicznych, co może przynosić skutki niebezpieczne dla zdrowia.

Przeczytaj nasze inne wpisy:

1. Interakcje leków z ziołami 

2. Właściwości siemienia lnianego 

3. Mieszanka ziół na trawienie