Wydaje się, że świadomość konsumencka stale rośnie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na skład produktów, jest duże zainteresowanie dietetyką i zdrowym stylem odżywiania. Obecni młodzi rodzice są już z pokolenia, kiedy odchodziło się od podawania słodzonego mleka czy wody do picia małym dzieciom. Dlaczego więc Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie daje jasny sygnał, że ’polskie dzieci tyją najszybciej w Europie’?
Jakie są powody otyłości?
1. Zacznijmy od początku – nawyki żywieniowe
To jak mama żywi się podczas ciąży, a nawet to w jakim stanie odżywienia był jej organizm przed zapłodnieniem determinuje to jaki może w przyszłości być stan zdrowia jej dziecka. Mowa tutaj o tak zwanym programowaniu żywieniowym. Dziecko ma 70% szans na to, że będzie otyłe jeżeli jego rodzice są otyli, szansa ta spada do zaledwie 10% jeżeli rodzice mają prawidłową masę ciała. Odpowiednia edukacja żywieniowa powinna zacząć się tak naprawdę od rodziców. Dziecko najlepiej uczy się poprzez obserwację. Jeżeli rodzice nie jedzą warzyw i nie występują one u nich na talerzu, to jak można oczekiwać tego od dziecka?
Nauka czytania etykiet, wybieranie sezonowych produktów, planowanie posiłków może zdecydowanie ułatwić nam wprowadzanie zdrowych nawyków.
2. Żywność typu fast-food i słodzone napoje
Praktycznie w każdym mieście znajdują się popularne bary szybkiej obsługi, które w swojej ofercie mają żywność typu fast-food. Dla wielu rodzin odwiedzanie takich miejsc jest formą wspólnego spędzania czasu, ale również nagrody. Przez taką postawę dzieci często utożsamiają takie miejsca z czymś wyjątkowym. Nadmierna konsumpcja takich produktów, a także spożywania słodzonych napojów w prosty sposób może doprowadzić do nadwagi, a w dalszym etapie otyłości i szeregu chorób z nią związanych.
3. Niska aktywność fizyczna
Kilka lat temu popularne były kampanie społeczne, które były przeciwne zwolnieniom z lekcji wychowania fizycznego. Jeżeli dziecko spożywa nadmierną ilość kilokalorii w stosunku do swojego całkowitego zapotrzebowania to jego masa ciała będzie się zwiększać. Dziecko należy zachęcać do aktywności, które sprawiają im przyjemność, czy to będzie zwykły spacer, czy jazda na rolkach ważne, żeby aktywności było minimum 60 minut dziennie.
Aktualne raporty mówią o tym, że nadwaga dotyczy 21% dziewcząt i 31% chłopców poniżej 20 roku życia. W tym samym przedziale wiekowym otyłość dotyka 5% dziewcząt i 13% chłopców. Dane te nie są optymistyczne, jednak warto podjąć walkę o zdrowie naszych dzieci.