PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ LABORATORYJNYCH
Badania laboratoryjne to kluczowy element diagnostyki, profilaktyki i monitorowania stanu zdrowia. Aby wyniki były wiarygodne, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Są to ogólne zasady, czasami osoba kierująca na badanie może zalecić inne postępowanie, w takim przypadku należy się do nich zastosować.
Zatem jak przygotować się do badań laboratoryjnych, np. badania krwi?
- Najważniejszą kwestią jest godzina pobrania. Badania najlepiej jest wykonać między 7 a 9 rano, ze względu na dobowe wahania parametrów np. TSH, żelaza, FT4.
- Na pobranie krwi przychodzimy na czczo – najlepiej po 12 godzinach od ostatniego posiłku, który najlepiej żeby był lekkostrawny – unikamy posiłków o dużej zawartości tłuszczu, cukru, ale też nie ma sensu się głodzić, można zjeść np. zupę krem z dodatkiem pieczywa żytniego.
- Rano nie jedz, nie pij kawy, herbaty, można wypić kilka łyków przegotowanej wody.
- Unikamy alkoholu na kilka dni przed badaniem.
- Na kilka dni przed badaniem unikajmy nadmiernej aktywności fizycznej, jeżeli zazwyczaj Twoją aktywnością są codzienne spacery to przed badaniem nie idź nagle na siłownię.
- Nie wybieraj się na badania, zwłaszcza hormonów, jeśli masz stresujący czas w życiu. Badania powinny być wykonane możliwie w spokojnym momencie.
- 3-5 dni przed badaniem odstaw zioła i suplementy. Stosowanie np. biotyny może fałszywie obniżyć poziom TSH.
- Leki przyjmij po pobraniu, chyba że osoba prowadząca zaleci inaczej.
- Po dotarciu do punktu pobrań odpocznij parę minut zanim zostanie pobrany materiał.
- Na badanie wybierz się po przespanej nocy.
- Lepiej nie robić badań w trakcie miesiączki, chyba że badane są konkretne hormony w określonym dniu cyklu.
- Jeżeli chcesz wykonać badania profilaktyczne, a jesteś przeziębiony to wykonaj je takie 2 tygodnie po wyzdrowieniu.
Sprawdzając poziom prolaktyny, na 2-3 dni przed badaniem powstrzymaj się od współżycia płciowego, pobierz krew po przespanej nocy i w dniach bez stresu.
Pamiętaj, że nie leczymy wyników badań, tylko cały obraz pacjenta. Jeżeli chcesz monitorować swój stan zdrowia, to dla porównania wyników badania wykonuj w tym samym punkcie pobrań.
Przeczytaj nasze inne wpisy:
2. Właściwości siemienia lnianego
3. Mieszanka ziół na trawienie