SUPLEMENTACJA, DIETA I ZIOŁA PRZY ZŁAMANIU
Czy w przypadku urazu, złamania kończyn możemy polegać tylko na tradycyjnych metodach jak unieruchomienie, gips czy rehabilitacja? Zdecydowanie nie, warto zastosować również odpowiednie zioła i suplementy diety, które mogą stanowić cenne wsparcie w regeneracji kości, łagodzeniu bólu oraz zmniejszaniu stanu zapalnego. W tym artykule przyjrzymy się, które naturalne substancje mogą wspomóc gojenie złamanego palca i jak je bezpiecznie stosować, aby uzyskać optymalne efekty.
Działanie zewnętrzne
Najlepsze zioła na opuchnięcia i obrzęki nóg, które mogą być stosowane bezpośrednio na skórę w formie kremów, maści lub żeli to:
- maść z korzenia żywokostu
- maść na bazie arniki
- maść z nagietka
Maść z korzenia żywokostu (najlepiej stosować na noc i zabezpieczyć stopę np. bandażem przed brudzeniem pościeli):
- Przyspiesza rekonwalescencję po złamaniach, zwichnięciach i stłuczeniach.
- Stosowanie go przywraca ruchomość kończyn i minimalizuje dolegliwości bólowe.
- Przynosi również ulgę w bólach kręgosłupa, rwie kulszowej, stanach zapalnych ścięgien, chorobie reumatycznej i u pacjentów z zakrzepowym zapaleniem żył.
Maść na bazie arniki:
- Przydaje się przy wszelkiego rodzaju uderzeniach, siniakach, krwiakach, obrzękach, zranieniach, krwawieniach.
- Działa przeciwzapalnie, uśmierza ból po urazie, zmniejsza krwawienie i obrzęki, skraca czas gojenia się uszkodzonych tkanek.
- Przyspiesza wchłanianie się krwiaka i zapobiega tworzeniu się zakrzepu.
Maść na bazie nagietka:
- Przyspiesza gojenie się ran, a także wszelakich otarć i stłuczeń, owrzodzeń, poparzeń i stanów zapalnych.
- Stymuluje gojenie i regenerację naskórka – wspomaga syntezę kolagenu w tkance łącznej podskórnej, przyspiesza wzrost i rozwój nowych komórek w procesie gojenia się ran i zmniejsza zapalenie.
stopa po zastosowaniu maści z arniki i korzenia żywokostu (efekt po 1 dniu stosowania)
Działanie od wewnątrz
W przypadku wszelkiego rodzaju kontuzji, złamań możemy pięknie podziałać od środka organizmu, dzięki czemu przyspieszymy rekonwalescencję. Przede wszystkim należy postawić na odżywczą dietę, zawierającą dużo białka, warzyw, owoców i dobrej jakości tłuszcz. Mówiąc o odpowiedniej ilości białka mam na myśli nawet 1.5 g białka na każdy kilogram masy ciała, dla przykładu osoba, która waży 60 kg w okresie dochodzenia do sprawności po złamaniu powinna jeść około 90g białka dziennie. Warto postawić na dobrej jakości mięso, ryby, jaja, ale również nabiał- twaróg, ser biały czy rośliny strączkowe – fasola, ciecierzyca, soczewica.
Dla przykładu około 20 g białka to:
- 3 średnie jajka
- około 100g mięsa z kurczaka, indyka, wołowiny, wieprzowiny, wątróbki
- niecałe 100g szynki
- 100g dorsza/mintaja/pstrąga/łososia
- szklanka ugotowanej soczewicy, ciecierzycy, fasoli, komosy ryżowej
- 125g twarogu
- opakowanie mozzarelli 125g
- 90-100g makaronu np. z soczewicy
Warto również wypijać buliony kolagenowe – zalecana 1 szklanka takiego czystego buliony dziennie – możesz go przygotować według tego przepisu.
Dobrą alternatywą są również gotowe buliony kolagenowe, które można kupić na stronie zdrowazupa.pl (na hasło lewicka15 zniżka)
Istotny również będzie wapń (nabiał, brokuły, migdały, sezam, tahini, napój migdałowy, cynk (pestki, nasiona, orzechy, strączki), magnez (kasza gryczana, orzechy, pestki, awokado), witamina C potrzebna do produkcji kolagenu (warzywa i owoce). Istotne są również kwasy omega-3, które mają działanie silnie przeciwzapalne, czyli np. tłuste ryby morskie – makrela, łosoś, szprotka, ale również orzechy, olej lniany, awokado.
Bardzo ważne będzie odpowiednie nawodnienie – minimum 35ml wody na kg masy ciała i dodatek elektrolitów.
Jakie suplementy możemy zastosować? [reklama]
- WITAMINA D3 + K2
Jest niezbędna do mineralizacji kości – jej niedobór wpływa na zmniejszenie wchłaniania wapnia. Witamina K2, odpowiedzialna jest za karboksylację białka zwanego osteokalcyną, które z kolei warunkuje przyłączanie i zakotwiczanie wapnia w hydroksyapatycie kości. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że „wit. K2 przekierowuje wapń do kości” i zapobiega kalcyfikacji (zwapnianiu) naczyń krwionośnych. Wyniki badań wskazują, że podawanie dawki co najmniej 200 mcg wraz z witaminą D (w odpowiedniej dawce) sprzyja mineralizacji kośćca. Zwłaszcza jeśli podawane są wysokie dawki witaminy D3. Z hasłem justynalewicka20 zniżka na witaminę D3 – klik
- MAGNEZ
Suplementację witaminą D i K, należy rozszerzyć o magnez. Magnez potrzebny jest zarówno do wchłaniania wapnia jak i do aktywacji witaminy D. W trakcie rekonwalescencji, stosując wysokie dawki wit. D3, warto włączyć wysokie dawki magnezu nawet do 1500 mg (w 3 dawkach podzielonych – magnez wchłania się lepiej, jeśli przyjmujemy go w mniejszych dawkach, a częściej). 2 miarki dostarczają 1340 mg. Z hasłem med-dieta7 zniżka na magnez – klik
- KOLAGEN Z NUKLEOTYDAMI
Stanowi około 30% masy kostnej. Nadaje kościom struktury, wpływa na ich gęstość i wzmacnia je. Umożliwia składnikom mineralnym(wapń i fosfor) wiązanie się z tkanką kostną – odgrywa istotną rolę w regeneracji kości. Dawki suplementowanego kolagenu powinny oscylować około 10g/dzień. Dawka jest dużo ważniejsza niż pochodzenie kolagenu (np. wołowy, rybi). Kolagen podaje się je w formie hydrolizatu w proszku – jest to forma która bardzo dobrze się wchłania. Stany chirurgiczne, poinfekcyjne, pourazowe wykazują zwiększone zapotrzebowanie na nukleotydy w celu szybkiej naprawy komórek, tkanek i układu odpornościowego. Z hasłem MED-DIETA zniżka na kolagen – klik
- WITAMINA C
Jak kolagen to i witamina C! Jest ona niezbędna do syntezy kolagenu działając jako kofaktor dla enzymów hydroksylujących, co stabilizuje strukturę kolagenu. W trakcie urazu mamy do czynienia ze stresem oksydacyjnym i w związku z tym duże ilości witaminy C są zużywane do neutralizacji wolnych rodników. Wit. C zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne wspierając procesy naprawcze. Warto zwiększyć dawkę witaminy C ze standardowej, (500 – 1000 mg) do kilku gramów dziennie wypijanych w postaci proszku rozpuszczonego w wodzie. Z hasłem med-dieta7 zniżka na witaminę C – klik
- KRZEM
W medycynie naturalnej zaleca się stosować odwar z mieszanki ziołowej zawierającej surowce roślinne bogate w krzem. Przykładowa receptura z dużą ilością związków tego pierwiastka obejmuje: ziele skrzypu polnego 60% owoc dzikiej róży 20% ziele pokrzywy zwyczajnej 10% ziele rdestu ptasiego 10% Krzem, podobnie jak witamina C, przyczynia się do budowania włókien kolagenowych, które nie tylko zwiększają wytrzymałość tkanki kostnej, ale także wpływają na wzmocnienie ścięgien, więzadeł i torebki stawowej, co ma znaczenie przy zwichnięciu stawów.
- MUMIO
Sprzyja ona leczeniu złamań kości. Profesor A.S. Szakirow w latach 1966-69 stosując 0,2 g mumio na dzień uzyskał przyspieszenie zrostu kostnego o 13-17 dni w porównaniu z osobami nie stosującymi mumio. Badanie prowadzone było na ogromnej grupie ok. 2500 osób ze złamaniami kości długich i płaskich. Profesor Szakirow zalecał stosowanie mumio tylko przez okres 10 dni. Współcześnie naukowca zaleca się prowadzenie kuracji w przypadku złamań przez okres ok. 30 dni, następnie można dokonać przerwy 5 dniowej i kontynuować leczenie aż do całkowitego zrostu kostnego. Z hasłem MED-DIETA zniżka na mumio – klik
- PROBIOTYKI
Korzystny wpływ na procesy kościotworzenia wykazano dla niektórych probiotyków (np. szczepy Lactobacillus paracasei 8700:2; Lactobacillus plantarum HEAL 9; Lactobacillus plantarum HEAL 19). W jednym z badań wykazano, że podawanie tych szczepów te zwiększyło gęstość mineralną kości u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, a więc w okresie, kiedy na skutek zmian hormonalnych nasilają się procesy prowadzące do osteoporozy i związane z tym ryzyko złamań.
Przeczytaj nasze inne wpisy:
3. Rola cynku