JAKIE SĄ FORMY MAGNEZU?

NIEZBĘDNY PIERWIASTEK DLA ZDROWIA

Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów dla ludzkiego organizmu. Jego znaczenie jest nie do przecenienia, ponieważ bierze udział w wielu kluczowych procesach biologicznych. Wspiera układ nerwowy, serce.
Ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego samopoczucia. Wspomaga łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz menopauzy. Jest również istotny dla zdrowia kości, co jest ważne dla kobiet w okresie postmenopauzalnym.

Różne formy magnezu pozwalają na dopasowanie suplementacji do indywidualnych potrzeb, co czyni go wszechstronnym środkiem w codziennej pielęgnacji zdrowia.

Regularne spożywanie produktów bogatych w magnez, takich jak zielone warzywa liściaste, banany, kakao orzechy, nasiona, a w razie potrzeby odpowiednia suplementacja, może znacznie poprawić jakość życia.

Jakie są formy magnezu?

1. Cytrynian magnezu: Jest jedną z najczęściej stosowanych form magnezu. Charakteryzuje się wysoką biodostępnością, co oznacza, że organizm łatwo go wchłania. Często stosowany w celu łagodzenia zaparć – dlatego osoby, które mają problem z biegunką, raczej nie powinni stosować tej formy.

2. Glicynian magnezu: Charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i jest łagodny dla układu pokarmowego. Polecany dla osób z problemami trawiennymi. Nie wzmaga perystaltyki jelit, dlatego też jest dobrze tolerowany przez osoby ze skłonnością do luźniejszych stolców. Glicynian magnezu dobrze jest przyjmować przed snem, ponieważ poprawia jakość snu nocnego.

3. Taurynian magnezu: Połączenie magnezu i tauryny ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Przypisuje się mu działanie przeciwnadciśnieniowe, oraz zmniejszenie stresu oksydacyjnego.

4. L- treonian magnezu: Stosuje się go w celu poprawy funkcji poznawczych, zdolności uczenia się i zapamiętywania. Ma wpływ również na sen, poprawiając jego jakość.

5. Jabłczan magnezu: Zaleca się dla osób, które cierpią na bóle mięśniowe, czy przemęczonym, ponieważ bierze udział w syntezie ATP i wytwarzaniu energii w cyklu Krebsa.

6.Tlenek magnezu: Ma niższą biodostępność, ale jest powszechnie stosowany ze względu na wysoką zawartość magnezu w preparacie.

7. Siarczan magnezu (sól Epsom): Znany głównie ze swoich właściwości relaksujących w kąpielach, wspomaga detoksykację organizmu i relaksację mięśni.

Objawy kliniczne dużego niedoboru magnezu to: osłabienie , bolesne skurcze łydek, wypadanie włosów, nieprawidłowa praca serca, łatwe męczenie się, osteoporoza, depresja, zaburzenia koncentracji i uwagi. Dieta o niskiej zawartości magnezu zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Magnez jest kofaktorem enzymów uczestniczących w metabolizmie glukozy. Niski jego poziom powoduje nieprawidłowe działanie kinazy tyrozynowej i modyfikuje czułość na insulinę. Niski poziom magnezu spowodowany jest często złym stanem odżywienia, nieprawidłowym wchłanianiem związanym z zapaleniem trzustki i wątroby, niedoborem witaminy D.

Zalecana podaż tego składnika w diecie kobiet powinna wynosić 320 mg, a mężczyzn 420 mg dziennie.

Sprawdź nasze inne wpisy: 

1. Zastosowanie berberyny 

2. Działanie  przeciwbólowe kurkuminy

3. Witaminy i minerały wpływające na redukcję stresu.