ZIELE DZIURAWCA A ANTYKONCEPCJA HORMONALNA
Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej należy zachować ostrożność, chcąc rozpocząć stosowanie ziół. Niektóre surowce zielarskie wchodzą w interakcje z antykoncepcją, wpływając na poziom niektórych hormonów w organizmie. Jednym z nich jest ziele dziurawca.
Dziurawiec zwyczajny
Głównymi substancjami czynnymi zawartymi w zielu dziurawca są naftodiatrony (hyperycyna i pseudohyperycyna) oraz pochodne floroglucyny (hyperforyna), a także flawonoidy (kwercetyna, hiperozyd, rutozyd).
Napary z ziela dziurawca (bogate we flawonoidy) znane są z właściwości żółciopędnych oraz rozkurczowych na mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Stosuje się je w stanach zapalnych, żołądka, wątroby i jelit. Pomocne będą także w leczeniu zaburzeń czynnościowych wątroby.
Wyciągi wodne i alkoholowe z tego surowca (zawierające głównie hyperycynę i hyperforynę) wykazują działanie neuroprotekcyjne, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Stosuje się w leczeniu nerwicy, a także w łagodnych i umiarkowanych stanach depresyjnych.
Dziurawiec to jeden z najczęściej omawianych gatunków zielarskich mogących zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Związki czynne zawarte w zielu dziurawca (głównie hyperycyna) powodują zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, które przyspieszają metabolizm leków, a w rezultacie obniżają ich stężenie terapeutyczne w osoczu. Powoduje to osłabienie ich skuteczności. Poza zmniejszonym działaniem środków antykoncepcyjnych podczas stosowania dziurawca, zaobserwować można także pojawienie się krwawień pomiędzy miesiączkami. Mimo iż hyperycyna obecna jest przede wszystkim w wyciągach alkoholowych oraz olejowych z ziela dziurawca, nie zaleca się stosowania tego surowca w jakiejkolwiek formie przy jednoczesnym zażywaniu preparatów antykoncepcyjnych.
Podczas przyjmowania dziurawca zmniejszona skuteczność działania leków dotyczy również m. im. środków przeciwzakrzepowych, przeciwwirusowych, immunosupresyjnych czy antybiotyków. Ponadto nie należy stosować leków przeciwdepresyjnych równocześnie z zielem dziurawca z uwagi na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.
Przyjmując jakiekolwiek leki, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem spożywania preparatów na bazie ziela dziurawca. Dotyczy to również innych ziół. Rozpoczęcie kuracji z zastosowaniem dowolnego surowca zielarskiego powinno się zgłosić lekarzowi, jeśli przyjmuje się jakieś środki farmaceutyczne. Możliwe jest wystąpienie interakcji pomiędzy lekami a preparatami ziołowymi ze względu na obecność substancji czynnych w surowcach zielarskich.
Julia Kamińska
Przeczytaj nasze inne wpisy:
2. Właściwości siemienia lnianego
3. Mieszanka ziół na trawienie