Ile żelaza znajduje się w burakach?

Szerzej o niedokrwistości pisałyśmy w tym wpisie. Opisałyśmy rodzaje niedokrwistości, jakie badania laboratoryjne warto wykonać, a także o  wypływie niedokrwistości na szereg innych chorób.

Jak mogliście się dowiedzieć z tamtego wpisu istnieją 2 rodzaje żelaza- hemowe i niehemowe. Buraki są  źródłem żelaza niehemowego. W 100 g buraka znajdziemy  1,7 mg żelaza, jednak jego przyswajalność sięga maksymalnie 5%. Żeby zwiększyć biodostępność żelaza, np. sałatkę z buraka warto skropić sokiem z cytryny, lub zmiksować go np. z malinami. Z buraka można stworzyć dużo smacznych i prostych potraw. Wiele inspiracji na smaczny posiłek z wykorzystaniem buraka  znajdziecie w naszym nowym ebooku o niedokrwistości.

Oprócz żelaza burak jest  źródłem innych  minerałów, takich jak wapń, fosfor, potas, sód i cynk, oraz witamin takich jak biotyna, niacyna, kwas foliowy.

Ponadto są źródłem kwasów fenolowych, takich jak kwas galusowy, syringowy, kawowy, zawierają również betalainę. Ma ona działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, które zmiata wolne rodniki z komórek, sprzyjając profilaktyce raka, hamując proliferację komórek nowotworowych, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i pomagające usuwać kamienie nerkowe. Badania wykazały również, że zmniejsza utlenianie lipoprotein o małej gęstości (LDL) o 50% ,obniża poziom ponadto obniża homocysteinę, którą bada się żeby ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych ale również w przypadku poronień.

W badaniu z 2020 roku wykazano, że najwięcej żelaza znajdowało się w soku (911,65 mg / 100 g), następnie w skórkach (121,19 mg / 100 g) i wytłokach (99,19 mg / 100 g).

Kiszony burak

Żeby uniknąć nadmiernych strat witamin i minerałów po obróbce termicznej buraka warto poddać go procesowi fermentacji przez bakterie kwasu mlekowego. Zapobiega to degradacji składników bioaktywnych, gdzie sfermentowany sok z buraków zachowuje działanie antymutagenne przez 30 dni w warunkach chłodniczych. Sok jest dobrym źródłem węglowodanów, które są odpowiednią pożywką do homofermentacji przez szczepy probiotyczne , takie jak Lactobacillus acidophilusLactobacillus plantarum , Lactobacillus casei i Bifidobacterium bifidum . W ebooku znajdziecie kilka pomysłów na wykorzystanie kiszonych buraków.

Buraki a inne choroby

Jeżeli masz mięśniaki macicy (cały wpis znajdziecie w tym miejscu) lub obfite krwawienia miesiączkowe warto włączyć do swojej diety buraki. Co prawda nie są one źródłem najlepiej przyswajalnego żelaza, ale mają właściwości krwiotwórcze i ich spożycie poprawia wyniki krwinek czerwonych i hemoglobiny.