Czy wiesz, że pod wpływem stresu preferencje żywieniowe kobiet przesuwają się w kierunku bardziej kalorycznej i ubogiej w składniki odżywcze żywności, co może mieć wpływ na niedobory żywieniowe?

  • Niedobór witamin B i C, magnezu i cynku może negatywnie wpływać na syntezę neuroprzekaźników i hormonów. Również wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA) mają kluczowe znaczenie dla optymalnego funkcjonowania neuronów. Naukowcy zauważyli również, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrasta w warunkach przewlekłego stresu.
  • W badaniu Schlebusch et al. potwierdzono znaczne zmniejszenie poziomu stresu związanego z 30-dniową suplementacją witaminami z grupy B.
  • W kolejnym badaniu przeprowadzonym na dorosłych kobietach australijskich wykazano dowody na korzystny wpływ witaminy B6 i witaminy C na stres. Nie tylko po przez włączenie suplementacji, ale również poprzez zwiększone spożycie witaminy B6 z pożywienia wiązało się z obniżeniem stresu. Dobrym rozwiązaniem będzie włączenie do diety produktów takich jak: ryby, mięso, rośliny strączkowe, banany, orzechy, pestki. Produkty te zawierają cynk jak i witaminę B6.
  • Również udowodniono znaczne obniżenie stresu związanego z suplementacją WNKT, takimi jak kwas α-linolenowy, kwas linolowy, kwas γ-linolenowy i DHA/EPA. Dlatego w diecie nie powinno zabraknąć: oleju lnianego, orzechów, pestek, awokado, oleju rybiego/ryb.
  • U osób cierpiących na stres psychiczny lub związane z nim objawami odnotowano również niski poziom magnezu. Warto zauważyć, że objawy niedoboru magnezu i stresu są bardzo podobne. Jak i w przypadku stresu i braku magnezu występuje: zmęczenie, drażliwość, braki energii, ból głowy czy łagodne uczucie niepokoju. U zdrowych osób niektóre stany fizjologiczne, takie jak ciąża, menopauza lub starzenie się są związane z większym zapotrzebowaniem na magnez. Badanie przeprowadzone przez Noah i in. wykazało, że prawie połowa (~44%) badanych pod kątem stresu miała utajony niedobór magnezu. Codzienna suplementacja 300 mg (w połączeniu lub nie z witaminą B6, 30 mg) wpływa pozytywnie na wyniki w łagodzeniu stresu. Natomiast 400 mg magnezu może poprawić zmienność rytmu serca. Poza tym magnez spowalnia reakcję stresową organizmu poprzez redukcję uwalniania hormonu stresu-  kortyzolu, oraz ograniczanie jego negatywnego oddziaływania na mózg.

Magnez w połączeniu z witamina B6 może również skutecznie zmniejszać objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Chociaż  spożycie magnezu w naszej diecie wydaje się wystarczające, to uważam, że suplementacja jest wskazana zwłaszcza osobom, które narażone są na przewlekły stres.

Dlaczego?
Ponieważ stres nie tylko wpływa na stan zdrowia psychicznego, może również prowadzić do krótkotrwałych skutków np. wzrost ciśnienia krwi, wzrost częstość akcji serca i oddychania.

Justyna

Po przeczytaniu artykułu przejdź do poniższego wpisu:

1. Magnez a bolesne miesiączki