Jakie zioła w trakcie infekcji?
Gdy tylko oznaki infekcji dają o sobie znać, przygotowuję litrowy dzbanek ziół o działaniu przeciwwirusowym. Bazę stanowi lipa, która ma działanie napotne dzięki zawartości flawonoidów – kemferolu, kwercetyny i kwasu p-kumarowego. Napary z lipy stosowane są głównie w chorobach górnych dróg oddechowych, przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała. Stosować ją również można w suchym i mokrym kaszlu, grypie, gorączce i anginie.
W medycynie ludowej zaleca się łączenie naparów z lipy z syropem z malin i miodem, co ma dodatkowo wzmagać ich działanie przeciwgorączkowe. Oprócz lipy do naparu dodaję kwiat nagietka. Mało kto wie, że nagietek to naturalna PENICYLINA.
Wyciągi z kwiatu nagietka mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antywirusowe, immunostymulujące i przeciwnowotworowe. Wyniki wielu prac wskazują skuteczne działanie wyciągów z kwiatów nagietka przeciw bakteriom, wirusom i grzybom, także przeciw wirusom grypy i wirusom herpes.
Kolej na antyoksydacyjny hit, czyli aronia! Owoce aronii, zarówno świeże, jak i suche (sproszkowane) wykazują działanie przeciwutleniające. A wszystko to dzięki wysokiej zawartości związków polifenolowych, takich jak antocyjany, flawonoidy, kwasy fenolowe czy garbniki.
W aronii znajdziemy również witaminy: C, E, PP, β-karoten oraz biopierwiastki: cynk, miedź i selen. Co też ma wpływ na walkę z infekcjami.
Ostatni składnik mojej mieszanki to hibiskus. Herbata z hibiskusem polecana jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obecność dużej ilości witaminy C sprawia, że roślinę można stosować w czasie przeziębienia i prewencyjnie w okresach obniżonej odporności. Hibiskus wspiera układ immunologiczny w walce z wirusami i bakteriami, działa przeciwzapalnie. Łagodzi objawy kaszlu i obniża gorączkę.
Mieszanka w walce z infekcjami
- 4 łyżki suszu kwiatu lipy
- 2 łyżki kwiatu nagietka
- 2 łyżki suszonej aronii
- 2 łyżki hibiskusa
Całość zlać wrzątkiem (1 L), parzyć pod przykryciem około godziny. Wypijać 2 x dziennie (2 kubki) godzinę po posiłku. Resztę naparu można zostawić na kolejny dzień.
Pamiętajcie! Naparami ziołowymi nie należy popijać leków.
Justyna
Po przeczytaniu artykułu przejdź do poniższego wpisu: