GDZIE KUPIĆ DOBRY CHLEB BEZGLUTENOWY?

 

Poradnik jest do pobrania na naszym blogu (kliknij w tym miejscu)

Coraz więcej osób sięga po pieczywo bezglutenowe, nie tylko ze względu na modę, ale też na rosnącą świadomość zdrowotną. Ale czy każdy powinien jeść takie pieczywo? Kto naprawdę powinien unikać glutenu? I co warto wiedzieć o jakości gotowego pieczywa bezglutenowego?

Kto Powinien Spożywać Pieczywo Bezglutenowe?

1. Osoby z celiakią

Celiakia to autoimmunologiczna choroba, w której spożywanie glutenu prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego. U osób cierpiących na celiakię nawet śladowe ilości glutenu mogą wywołać poważne objawy zdrowotne, takie jak bóle brzucha, biegunki, anemia czy osteoporoza. Dlatego dieta bezglutenowa jest dla nich absolutną koniecznością.

2. Osoby z nietolerancją glutenu

Nietolerancja glutenu, znana również jako nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, objawia się podobnymi symptomami do celiakii, jednak nie prowadzi do uszkodzenia jelit. Mimo że mechanizm tej nietolerancji nie jest w pełni poznany, osoby z tą przypadłością zauważają poprawę zdrowia po wykluczeniu glutenu z diety.

3. Osoby z alergią na pszenicę

Alergia na pszenicę to reakcja immunologiczna na białka obecne w pszenicy, w tym gluten. Objawy mogą obejmować problemy skórne, oddechowe, a nawet anafilaksję. W takim przypadku konieczne jest unikanie nie tylko glutenu, ale wszystkich produktów zawierających pszenicę.

Czy będąc celiakiem na diecie bezglutenowej, jesteśmy skazani na jedzenie chemii i kiepskiej jakości pieczywa?

Poniżej przykład składu jednego z gotowych chlebów bezglutenowych (informacja pochodzi ze strony czytajsklad.com)
woda, skrobia kukurydziana, skrobia pszenna bezglutenowa, cukier, margaryna bezmleczna(oleje roślinne i tłuszcze utwardzone, emulgatory: lecytyna rzepakowa oraz mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, kwas cytrynowy – regulator kwasowości, barwnik(annato)), jaja, mleko w proszku, drożdże piekarskie, masło 1,2%, substancja zagęszczająca: guma guar, sól, syrop glukozowo fruktozowy, lecytyna rzepakowa oraz mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych – emulgatory

Panuje przekonanie, że to co bezglutenowe jest zdrowsze, lepsze, jednak jak widać na powyższym przykładzie nie zawsze tak jest i wybieranie produktu bezglutenowego nie zwalnia nas z czytania składów. Co prawda zjedzenie takiej jednej kromki nie sprawi, że coś nam się stanie, jednak, jeżeli takie pieczywo ma być podstawą diety, spożywane codziennie to możemy spodziewać się, że wyrządzi nam więcej szkody niż pożytku. Chociaż rynek produktów bezglutenowych dynamicznie się rozwija, jakość gotowego pieczywa bezglutenowego często pozostawia wiele do życzenia. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

1. Składniki

Gotowe pieczywo bezglutenowe często zawiera różne dodatki, które mają na celu poprawę smaku, tekstury lub wydłużenie trwałości. Niestety, mogą to być substancje, które niekorzystnie wpływają na zdrowie, takie jak nadmiar cukru, tłuszczów utwardzonych, konserwantów czy sztucznych barwników. Warto dokładnie czytać etykiety i wybierać produkty z krótkim, naturalnym składem.

Przykład mieszanki chleba bezglutenowego do wypieku z dobrym, krótkim składem:

2. Wartość odżywcza

Niektóre produkty bezglutenowe mogą być ubogie w błonnik, białko czy witaminy, zwłaszcza jeśli są wytwarzane z oczyszczonych skrobi zamiast pełnoziarnistych mąk bezglutenowych. Brak odpowiednich składników odżywczych może prowadzić do niedoborów, zwłaszcza jeśli pieczywo bezglutenowe stanowi dużą część diety.
Zawartość składników mineralnych w dobrym chlebie:

3. Wysoka cena

Produkty bezglutenowe często są droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Czasem cena jest uzasadniona wyższą jakością składników, ale warto uważać na przypadki, gdzie wyższa cena nie idzie w parze z lepszą jakością.

Czy istnieje jakaś alternatywa? 

Na szczęście na rynku istnieje firma, która tworzy wysokiej jakości produkty bezglutenowe, gdzie nie musimy martwić się o jakość surowców użytych do produkcji. Jest nam niezwykle miło, że udało nam się nawiązać współpracę i możemy polecać naszym pacjentom bardzo dobre mieszanki chlebowe Biopiekarza marki MONCANA. Produkty te charakteryzują się prostym składem, bez GMO i z całym bogactwem witamin i składników mineralnych. Mamy również kod, który daje 10% zniżki na produkty- lewicka10.

W ofercie firmy MONCANA znajdziesz ciekawe mieszanki chlebowe od Biopiekarza. Nie wiesz, który produkt wybrać? Poniższej mamy małą ściągę:

  • jeżeli masz celiakię do tego masz insulinooporność, problemy z cukrzycą – wybierz chleb z niskim indeksem glikemicznym
  • masz celiakię, ale nie masz dodatkowych problemów zdrowotnych to wybierz mieszankę z jasnych mąk
  • masz celiakię i problemy żołądkowe – również lepszym rozwiązaniem będzie mieszanka z jasnych mąk

Czy te mieszanki są wskazane tylko dla osób z celiakią? Oczywiście, że nie! Tak jak wspomniałyśmy na początku, jeżeli masz nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, źle się czujesz po pieczywie pszennym lub po prostu szukasz pieczywa o wysokiej jakości, to te mieszanki będą świetnym rozwiązaniem.

Przygotowanie chleba w domu może się wydawać skomplikowaną czynnością, jednak zapewniamy, że jest to bardzo proste. Przygotowałyśmy poradnik, gdzie krok po kroku dowiesz się jak upiec chlebek z gotowej mieszanki do wypieku.

Poradnik jest do pobrania na naszym blogu (kliknij w tym miejscu)

 

 

 

Po przeczytaniu wpisu zapoznaj się również z:

1.  Jak czytać etykiety?

2.  Co to jest zespół metaboliczny? 

3. Endometrioza – to musisz wiedzieć