Endometrioza to choroba, w której bardzo ważną rolę odgrywa nasz styl życia. Pierwsze co można zrobić, aby zminimalizować dokuczliwe objawy endometriozy, to zadbać o jelita, wątrobę, odżywczą/przeciwzapalną dietę i odpowiednią suplementację dobraną indywidualnie do potrzeb organizmu.
Zadbanie o powyższe filary pozwala zredukować ilość zapaleń, wzmocnić/wesprzeć układ immunologiczny i co ważne ustabilizować poziom estrogenów. Nadmiar estrogenów jest jednym z głównych czynników zaangażowanych w rozwój endometriozy.
Do sprawnego usuwania estrogenów wymagane są zdrowe jelita i mikrobiom jelitowy, sprawna wątroba, ale i tarczyca (o tym w kolejnych wpisach).
Dlaczego jest tak ważne usuwanie estrogenów? Ponieważ ich nadmiar może sporo namieszać…może przyczynić się do wystąpienia:
- nowotworów kobiecych, stanów zapalnych, zaburzeń miesiączkowania, wahań nastroju, depresji, niepłodności, przewlekłego zmęczenia, przybieraniem na wadze, zatrzymywaniem wody, zaburzeniami snu, niskim libido, problemami skórnymi.
PIERWSZY FILAR – jelita
Estrobolome – odkrycie ostatnich lat – dotyczy zestawu genów bakterii jelitowych, których produkty białkowe zdolne są do metabolizowania estrogenów. Poprzez udział i modulowanie krążenia jelitowo-wątrobowego estrogenów estrobolom wpływa na wydalanie oraz ponowne krążenie estrogenów w organizmie. Zaburzenia na poziomie mikrobiomu mogą spowodować ponowny wychwyt estrogenów.
DRUGI FILAR – wątroba
Pierwszy etap metabolizowania estrogenów zachodzi w wątrobie i wymaga udziału witamin z grupy B, selenu i glicyny. Tutaj zaburzenia mogą wynikać z nadmiaru ksenoestrogenów oraz nadmiernego spożycia alkoholu. Nie warto obciążać wątroby alkoholem, nadmiarem leków czy „śmieciowym jedzeniem”. Aby pomóc wątrobie w detoksykacji polecam wprowadzić zmiany w diecie i włączenie suplementacji w celu wsparcia pracy wątroby.
TRZECI FILAR – dieta
Badania wskazują, że wysokie spożycie przetworzonej żywności, słodyczy, rafinowanych zbóż wiążą się z wyższymi poziomami estrogenów. Dlatego dieta endokobiety powinna być „czysta” pozbawiona: mykotoksyn, azotynów, dioksyn, pestycydów, barwników, konserwantów, stabilizatorów i metali ciężkich.
Kolejna sprawa to nadmiar tkanki tłuszczowej…
Estrogeny, poza nadnerczami i jajnikami, są produkowane także przez tkankę tłuszczową. Jej nadmierna ilość indukuje aktywność enzymu aromatazy, co przekłada się na podwyższone estrogeny. Z kolei wysoki poziom estrogenów, powoduje tendencję do tycia i mamy błędne koło z którego czasem trudno się wyrwać.
CZWARTY FILAR – suplementacja
Suplementacja powinna być dobrana indywidualnie. To, co pomogło koleżance, niekoniecznie pomoże Tobie! Niemniej jednak włączenie kwasów omega 3, witaminy D, magnezu czy też kurkuminy może zniwelować dokuczliwe objawy endometriozy. Należy mieć również na uwadze jakość suplementu! Warto zwracać uwagę na standaryzację preparatów ziołowych, czystość i skład kapsułek jak i odpowiednie formy witamin.
Justyna
Po przeczytaniu wpisu sprawdź również:
1. Dieta z niskim indeksem glikemicznym.
2. Przeciwutleniacze w endometriozie.