JAKIE SĄ WŁAŚCIWOŚCI KOZIERADKI?

Właściwości kozieradki

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum L.) to zielna roślina jednoroczna. Należy do rodziny bobowatych. Kozieradka pospolita jest bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych. Zawiera saponiny, flawonoidy np. kwercetynę, izoflawony, fosfolipidy, białko (np. tryptofan), witaminę PP, cholinę. Nasiona i liście kozieradki są bardzo popularne w Azji, a wysuszone i sproszkowane nasiona, dodawane są do potraw jako przyprawa. 

Działanie kozieradki

  • Na układ pokarmowy – sprawdzi się przy wzdęciach, zapalaniu żołądkach, problemach z wątrobą – najlepiej w formie kleiku. Polisacharydy tworzą warstwę ochronną na błonie śluzowej żołądka, dzięki temu zmniejsza się przekrwienie błony śluzowej i obrzęk. Ponadto ma działanie pobudzające apetyt, wspomaga trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
  • Na obniżenie poziomu glukozy we krwi – przyjmowane doustnie w formie kleiku powodują opóźnienie opróżniania żołądka i powodują redukcję wzrostu glukozy we krwi po posiłku. 
  • Może być wykorzystana w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych
  • Przeciwzapalne porównywalne z działaniem popularnych leków przeciwbólowych. 
  • Antybiotyczne np. na Staphylococcus aureus.
  • „Jak podają Krauze-Baranowska i Król-Kogus, związki czynne zawartew nasionach kozieradki wykazują działanie przeciwnowotworowe wobec nowotworu jelita grubego, czerniaka oraz białaczki”.
  • Na układ pokarmowy – ma właściwości wykrztuśne. 

Kozieradka nie powinna być jednak stosowana w sposób niekontrolowany, ponieważ istnieją sugestie, że stosowana nadmiernie może zaburzać gospodarkę hormonalną. Nie zaleca się stosować u osób poniżej 18 roku życia. Nie powinno się łączyć kozieradki z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. 

 

Sprawdź nasze inne wpisy:

1. Jakie właściwości ma aronia

2. Właściwości likopenu

3. Zastosowanie krwawnika.