Badania prowadzone na całym świecie wykazały, że liście, owoce i pędy rokitnika zawierają szereg substancji biologicznie czynnych, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Owoce rokitnika zawierają składniki o działaniu przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnymi, zapobiegającym przedwczesnemu starzeniu się komórek. Ze względu na dużą zawartość związków o charakterze antyoksydacyjnym oraz przeciwzapalnym rokitnik może być stosowany w profilaktyce nowotworowej. Składniki znajdujące się w rokitniku mogą poprawić funkcjonowanie układu krążenia i działanie mięśnia sercowego. Związki te powstrzymują proliferację komórek i minimalizują peroksydację lipidów.

Za to działanie odpowiedzialne są głównie flawonoidy obecne we wszystkich częściach rośliny oraz nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w oleju z nasion, oraz miąższu z owoców rokitnika zwyczajnego. Flawonoidy te wykazują korzystny wpływ na siłę skurczu mięśnia sercowego, zachowanie prawidłowego rytmu serca, zapobiegają również niedokrwieniu mięśnia sercowego oraz hamują apoptozę kardiomiocytów. Również zawarte w rokitniku tokoferole i tokotrienole, powszechnie znane jako witamina E mają działanie antyoksydacyjne.

Co jeszcze znajdziemy w rokitniku?

Sok z rokitnika jest bogaty w aminokwasy. W owocach rokitnika znaleziono łącznie 18 z 22 znanych aminokwasów, z których połowa jest niezbędna, ponieważ odgrywa kluczową rolę w różnych procesach zachodzących w organizmie człowieka. Jagody rokitnika są wysoce wzbogacone w witaminy (C, A, E i K). Olej z owoców rokitnika charakteryzuje się wyjątkową zawartością kwasów tłuszczowych w porównaniu z innymi olejami roślinnymi. W szczególności należy zauważyć, że olejek ten zawiera rzadko spotykany kwas palmitooleinowy (omega-7), który jest składnikiem lipidów skóry i stymuluje procesy regeneracyjne w naskórku oraz gojenie się ran. Stosowany doustnie wspomaga leczenie wrzodów żołądka, dwunastnicy i jelit. Olej z rokitnika zawiera: kwas alfa-linolenowy (omega-3), kwas gamma-linolenowy (omega-6), kwas linolowy (omega-6), kwas oleinowy (omega-9) i kwas eikozanowy (omega-9).

Kwas gamma-linolenowy poprawia krążenie krwi, co pozytywnie wpływa na dostarczanie skórze odżywienia i tlenu oraz usuwa nadmiar toksyn, co w efekcie poprawia strukturę, wygląd i koloryt skóry. W oleju znajdziemy również witaminy A, C, E, F, P i B. Olej z rokitnika zalecany jest również w chorobach przebiegających z gorączką, w szczególności wywołanych przez wirusy i bakterie. I co ważne jest bezpieczny w stosowaniu przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Co można znaleźć w literaturze? Podsumowanie.

Olej z rokitnika ma istotne znaczenie dla zdrowia człowieka, ponieważ: wspomaga pracę układu odpornościowego, pomaga zwalczać infekcje i drobnoustroje, poprawia krążenie i pracę serca, zapobiega miażdżycy, obniża poziom cholesterolu we krwi, wspomaga pracę przewodu pokarmowego i metabolizm. Łagodzi objawy przewlekłej choroby wrzodowej żołądka i innych chorób żołądka, dwunastnicy, trzustki, wątroby i jelit. Zapobiega stanom zapalnym, poprawia pracę mózgu i układu nerwowego, zmniejsza ryzyko nowotworów złośliwych. Wspomaga regenerację organizmu po chemioterapii i poważnych chorobach. Pozytywnie wpływa na nastrój i działa przeciwdepresyjnie.

Justyna

Po przeczytaniu artykułu może zainteresować Ciebie również:

1. Zastosowanie pyłku pszczelego.