Pyłek pszczeli jest bardzo odżywczym pokarmem. W rezultacie może być bardzo korzystny w radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi, które są spowodowane np. złą dietą.
Według badań prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie pyłek kwiatowy pszczeli zawiera 471 biologicznie czynnych składników odżywczych. Sami badacze podkreślają, że to jeszcze nie wszystko.
- woda 3-16%,
- białka 6-28%,
- aminokwasy 14-22%,
- tłuszcze 1-20%,
- cukry do 44%,
- flawonoidy 2-2,5%,
- witaminy A, B1, B2, C, D2, E, K1, K3, kwas foliowy, PP,
- fitosterole (sterole roślinne),
- kwasy tłuszczowe, węglowodory,
- triterpeny,
- aminopuryny.
Pyłek zawiera wszystkie 22 aminokwasy potrzebne człowiekowi do przeżycia i jest szczególnie bogaty w prolinę i hydroksyprolinę, cegiełki budulcowe kolagenu. Ze względu na zawartość białka, pyłek pszczeli może świetnie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie człowieka na aminokwasy (wystarczy 30 gramów pyłku pszczelego, czyli 2 łyżki stołowe).
Testy kliniczne wykazują, że pyłek spożyty doustnie jest szybko i łatwo wchłaniany przez układ pokarmowy człowieka. Większość jego składników przechodzi bezpośrednio z żołądka do krwiobiegu w ciągu dwóch godzin po spożyciu. Dlatego pyłek pszczeli polecany jest pacjentom w okresie rekonwalescencji, po zabiegach chirurgicznych oraz osobom ciężko pracującym fizycznie i umysłowo. Świetnie sprawdzi się również w przypadkach braku apetytu u dzieci, opóźnień rozwojowych oraz niedożywienia dzieci i dorosłych.
Stosowany w leczeniu niedokrwistości, z powodzeniem nawet tam, gdzie nie pomogły preparaty z żelazem. Jest to bardzo ważna informacja dla kobiet w ciąży.
Inne składniki pyłku to: gonadotropiny, które stymulują jądra i jajniki; związki estrogenowe, które konkurują i zastępują naturalne estrogeny w organizmie w różnym czasie; oraz rutyna, która działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i może zmniejszać agregację płytek krwi.
Wskazania: profilaktyka zawału i miażdżycy, przerost gruczołu krokowego, hirsutyzm, niedobór estrogenów u kobiet, klimakterium, nieregularne miesiączkowanie, łojotok, wypadanie włosów, suchość i nadmierne rogowacenie skóry, trądzik pospolity i różowaty, przewlekłe choroby skórne na tle zaburzeń metabolicznych, zespół policystycznych jajników, niepłodność, ogólnoustrojowe stany zapalne.
Czy pyłek pszczeli jest dla każdego?
Możliwe negatywne skutki
Nieprzyjemne skutki uboczne spożywania pyłku pszczelego mogą obejmować zły smak i zapach, uczucie nudności po spożyciu, lekkie zaburzenia jelitowe (lekka biegunka) w pierwszym dniu przyjmowania dużych dawek, bóle żołądka (zwykle tylko wtedy, gdy granulki nie są rozpuszczone przed spożyciem) . Potencjalne reakcje alergiczne mogą obejmować łagodne reakcje, takie jak duszność lub obrzęk, do ciężkich reakcji, takich jak pokrzywka, swędzenie i anafilaksja.
Polecam Wam z całego serca API’Complex z firmy Apiraw’s. To połączenie pyłku pszczelego, pierzgi i propolisu. Wieczorem rozrabia się go z wodą, a rano wypija. Z hasłem dietetyklewicka otrzymujecie 10% zniżki.
Justyna