Obserwuje się wzrost zainteresowania ziołami oraz roślinami dziko rosnącymi jako dodatkami do potraw, zwłaszcza wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia. CZOSNEK NIEDŹWIEDZI – skarb bieszczadzkich lasów od niedawna zyskuje na popularności. Spacerując górskimi szlakami jeszcze w czerwcu można poczuć unoszący się w powietrzu jego intensywny zapach.

W medycynie ludowej czosnek niedźwiedzi był znany i stosowany od lat, ze względu na właściwości zbliżone do czosnku, który jest nam już dobrze znany. Najczęściej wykorzystywaną częścią czosnku niedźwiedziego są delikatne zielone liście.

Na licznych przydrożnych  straganach lokalni mieszkańcy oferują liczne produkty z dodatkiem czosnku lub z samego już surowca.  Częstym produktem, który możemy kupić to tzw. pesto z czosnku, czosnek niedźwiedzi kiszony lub w oliwie. Ze względu na to, że od 2012 roku, czosnek, jest objęty ochroną, mieszkańcy Bieszczad hodują czosnek niedźwiedzi w swoich przydomowych ogródkach.

Zarówno świeżo zebrany, jak i ten suszony czosnek niedźwiedzi jest świetnym dodatkiem do wielu potraw, m.in. sałatek czy zup. Niesamowicie podkręca smak potraw, ale i ma mnóstwo właściwości:

  • Przeciwgrzybicze,
  • przeciwrakowe,
  • przeciwbakteryjne
  • diuretyczne.

Spożywanie go korzystnie wpływa na organizm przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, obniża ciśnienie krwi, a także przyczynia się do redukcji poziomu cholesterolu we krwi i zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych. Doskonale regeneruje florę bakteryjną jelit po zakończeniu terapii antybiotykowej. Wykorzystywany jest  również do odtruwania organizmu w przypadku zatruć metalami toksycznymi.

Ze względu na wysoką zawartość adenozyny (20 razy więcej niż w czosnku pospolitym), wpływa bardzo korzystnie na krążenie krwi w całym ustroju, szczególnie w obrębie serca i głowy, pomaga przy migrenie oraz szumach usznych.

Justyna