W 1995 roku pojawiła się pierwsza wersja diety przeciwzapalnej. Na chwilę obecną istnieje kilka rodzajów takiej diety. Żeby wykryć stan zapalny w organizmie, powinniśmy wykonać badanie CRP.

Dowiedziono, że różne składniki pokarmowe mogą wpływać na stan zapalny, zarówno ten ostry, jak i przewlekły. Dla przykładu wysokie spożycie roślin strączkowych, ryb, orzechów, owoców, warzyw działa przeciwzapalnie, a dieta opierająca się na przetworzonym mięsie, cukrze, czerwonym mięsie, tłuszczach nasyconych i trans oraz na spożyciu rafinowanych węglowodanów są powiązane ze stanem prozapalnym.

Wyróżniamy 3 modele diety przeciwzapalnej:

  • Śródziemnomorska (powinniśmy często jeść owoce, warzywa, zboża i ziarna, orzechy, nasiona, oliwę, z umiarem spożywać białe i czerwone mięso, a rzadko jeść produkty wysokotłuszczowe i z dużą zawartością cukru).
  • Nordycka (w tym przypadku produkty się pokrywają, ale autorzy tego modelu diety zalecają bardziej olej rzepakowy. Z umiarem trzeba jeść dziczyznę, czerwone mięso i unikać żywności przetworzonej i rafinowanego cukru.
  • Okinawska (według autorów tej diety powinniśmy jeść warzywa, owoce i żywność na bazie soi i zboża. Co ciekawe z umiarem powinny być spożywane ryby, a rzadko jedzone powinny być zarówno cukry rafinowane, czerwone mięso, jak i orzechy, oleje, zioła, przyprawy).

Flawonoidy, witamina C i E stanowią kluczowe składowe diety przeciwzapalnej. Według badań najlepszy model to ten śródziemnomorski. Dieta ta obfituje również w kwasy tłuszczowe EPA i DHA łagodząc cytokiny zapalne.

Do flawonoidów zaliczamy kwercetynę, apigeninę, genisteinę, są to biologicznie aktywne związki polifenolowe, które regulują stan zapalny poprzez zmniejszanie poziomu reaktywnych form tlenu.

Polifenole zaliczamy do nutraceutyków, które poprawiają stan zdrowia, a nawet płodność. Dzieje się to między innymi dzięki temu, że dieta śródziemnomorska ułatwia schudnięcie oraz redukcję tkanki tłuszczowej trzewnej, co potencjalnie poprawia płodność. Co więcej, przestrzeganie diety przeciwzapalnej wiąże się z poprawą jakości nasienia- całkowitą liczbą plemników, ich ruchliwością i morfologią.

Dieta śródziemnomorska obfituje również w błonnik, którego produktem końcowym fermentacji jest kwas masłowy. Stanowi on główną energię dla nabłonka jelitowego. Wpływa na motorykę jelitową, działa immunomodulująco i przeciwzapalnie.

 

Po przeczytaniu wpisu sprawdź również:

1. Dieta z niskim indeksem glikemicznym.

2. Co to jest zespół metaboliczny.