Na rynku polskim pojawiały się kawy oraz inne napoje z dodatkiem jednego lub większej liczby grzybów. Do najczęściej wykorzystywanych w produkcji gatunków należą: Ganoderma lucidum, Inonotus obliquus, Cordyceps sinensis, Hericum erinaceus. Grzyby adaptogenne to naturalne ekstrakty z grzybów wykorzystywanych w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej i w zależności od rodzaju, mogą dawać odmienne efekty działania.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej powyżej wymienionym grzybom.
- Ganoderma lucidum– znanych jest ponad 2000 odmian reishi, z czego jedynie 6 (czerwona, czarna, niebieska, biała, żółta, purpurowa) zostały zbadane. Najczęściej stosowane w przemyśle są czerwone i czarne reishi ze względu na najsilniejszą aktywność prozdrowotną. Głównymi, bioaktywnymi związkami są triterpeny, polisacharydy, nukleotydy, kwasy tłuszczowe, glikoproteiny, sterole, steroidy, białka, mikroelementy, witaminy z grupy B (B1, B2, B6) oraz inozytol. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami oraz badaniami zarówno polisacharydy, jak i triterpeny mają działanie antynowotworowe. Niedawne badania udowodniły również zdolność ekstraktów z reshi do obniżenia stężenia glukozy we krwi. Badania wykazały, że wodny ekstrakt z grzybków redukował znacząco stężenie glukozy we krwi oraz obniżał poziom insuliny. Oprócz tego mają działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicze, dlatego ich stosowanie może mieć korzystny wpływ w zwalczaniu wirusa grypy oraz przy infekcjach górnych dróg oddechowych.
- Nonotus obliquus (chaga)– wśród składników chaga wymienia się: związki steroidowe, węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, glukolipidy, witaminę K, ubichinon, azuleny, związki fenolowe, w tym flawonoidy i irydoidy, analogi hispidyny, melaniny. Chaga wspiera pracę układu nerwowego i krwionośnego oraz silnie wpływa na układ immunologiczny. Grzyb ten jest powszechnie stosowany w celu wzmocnienia kondycji zdrowotnej organizmu i zwiększenia wydolności fizycznej.
- Cordyceps sinensis– związki aktywne tego surowca to m.in.: kordycepina, kwas kordycepinowy, polisacharydy, nukleotydy, sterole, arginina, kwas glutaminowy, tyrozyna, tryptofan, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Tradycyjne zastosowanie C. sinensis obejmuje: wspomaganie wydolności fizycznej, funkcji wątroby, nerek i płuc, terapię chorób serca, astmy, choroby obturacyjnej płuc, wspomaganie funkcji seksualnych i płodności.
- Hericum erinaceus (soplówka jeżowata)– wśród właściwości zdrowotnych tego grzyba wymienia się aktywność: przeciwnowotworową, hipolipemizującą, przeciwhipertensyjną, protekcyjną wobec chorób neurologicznych. Ekstrakty i frakcje wyodrębnione z owocników i grzybni mają korzystne działanie antymikrobowe, immunomodulujące, przeciwzapalne. Działają pozytywnie również na metabolizm tłuszczu, jak również poprawiają funkcje poznawcze oraz spowalniają starzenie się skóry.
Przemyślenia prostu z gabinetu dietetyka
Podsumowując, kawa z dodatkiem grzybów wydają się ciekawą formą spożycia tych produktów. I co najważniejsze niezależnie od wyboru, każdy z tych grzybów ma świetne właściwości i stanowi dobrą profilaktykę zdrowotną. Ekstrakty grzybów leczniczych nie zmieniają mocno smaku kawy (jest to subtelna zmiana) wiem, ponieważ od kilku miesięcy dodaję sproszkowane grzyby do mojej porannej kawy.
Justyna
Po przeczytaniu artykułu sprawdź nasze inne wpisy: