W ostatnim wpisie można było przeczytać o Bisfenolu A związku, który jest czynnikiem zaburzającym gospodarkę hormonalną. Takich związków jest niestety bardzo dużo w naszym codziennym życiu, w tym artykule opiszemy ftalany.

CHARAKTERYSTYKA FTALANÓW

Ftalany to sole i estry kwasu ftalowego. Nadają one elastyczność plastikowym materiałom np. wykładziny winylowe, przeciwdeszczowa odzież. Są również składnikiem produktów z poliwinylu (zabawki, woreczki plastikowe, pojemniki na krew). Ftalany znajdują się w detergentach, odświeżaczach powietrza, kosmetykach a nawet suplementach diety. Jak widać, ftalany są niestety obecne w wielu produktach codziennego użytku, a ich całkowita eliminacja jest dosyć utrudniona.

Ftalany niestety przechodzą do żywności z pojemników których są składnikiem lub podczas procesu technologicznego. Do organizmu możemy je wprowadzić również za sprawą stosowania kosmetyków. Jeżeli chcemy sprawdzić czy dany produkt może zawierać ftalany warto czytać etykietę opakowania, znajdziemy wtedy takie oznaczenia: DEP, DBT, DEHP, DMP, BzPB.

Jesteśmy w stanie wydalać ftalany wraz z moczem, dlatego też możliwe jest zbadanie poziomu ich metabolitów.

ZAGROŻENIA ZE STRONY FTALANÓW

Niestety ftalany zaliczane są do kancerogenów (czynników, które zapoczątkowują rozwój nowotworu w organizmie). U mężczyzn mogą prowadzić do rozwoju guzów jąder, obniżają poziom testosteronu oraz liczbę plemników. Innymi konsekwencjami narażenia na ftalany są zaburzenia pracy tarczycy, problem z orientacją przestrzenną, zaburzenia pamięci, a nawet agresja.

U kobiet narażonych na ekspozycję tym związkiem może dojść do przedwczesnego rozwoju piersi, ale również uszkodzenia wątroby. Istnieje szereg badań potwierdzających negatywny wpływ na oś podwzgórze-przysadka-tarczyca, mówi się również o szybszym wyczerpywaniu rezerwy jajnikowej. Ma to związek z tym, że kobiety stosują zazwyczaj więcej kosmetyków i przyborów toaletowych, które mogą być źródłem ftalanów. Co ciekawe niektóre badania wskazują, że u fryzjerów wykryto zdecydowanie wyższe stężenie metabolitów ftalanów w moczu w porównaniu z grupą kontrolną.

JAK UNIKNĄĆ NARAŻENIA NA FTALANY?

Niestety ftalany są obecne w zabawkach, którymi bawią się nasze dzieci. Plastikowe zabawki są wszechobecne w sklepach i chętnie kupowane ze względu na ich często niską cenę. Ftalany znajdziemy w gryzakach, lalkach, przyborach do kąpieli. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim należy kupować produkty ze znaczkiem CE lub ASTM. 

Żywność możemy przechowywać w szklanych lub drewnianych opakowaniach. Nie powinniśmy podgrzewać żywności w plastikowym pojemniku w mikrofali. Unikajmy plastikowych pojemników oznaczonych numerami 7, 6, 3.

Przemyślenia prostu z gabinetu dietetyka

Pewnych substancji, które są dla nas szkodliwe, trudno jest nam całkowicie wyeliminować z codziennego życia. Warto mieć jednak świadomość tego, co może nam szkodzić i starać się, chociaż w pewnym stopniu ich unikać. Dużo się mówi o zdrowym stylu życia, dla mnie jest to nie tylko codzienna aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie, ale również sprawdzanie składów kosmetyków, zwracanie uwagi, w czym przechowuje żywność oraz z jakich materiałów są wykonane produkty, które używam codziennie. 

Natalia

Po przeczytaniu artykułu sprawdź nasze inne wpisy:

1. Znaczenie diety w endometriozie

2. Najnowsze badania odnośnie witaminy D3

3. Glifosat- czy ma wpływ na nasze zdrowie?