ROLA PROBIOTYKÓW W ORGANIZMIE

Probiotyki- są to żywe drobnoustroje, które przyjmowane w odpowiedniej dawce, przez odpowiedni czas i pochodzące z dobrego źródła przynoszą pozytywne korzyści dla organizmu osoby je przyjmującej.

Na rynku istnieje wiele preparatów, które określane są nazwą probiotyku jednak często mają niewiele z nim wspólnego. Jak sobie poradzić i wybrać odpowiedni preparat?

  • Cena- dobrego probiotyku nie kupisz za kilka złotych.
  • Oznakowanie- istotne jest żeby na preparacie była dokładna informacja o nazwie szczepu (rodzaj + gatunek + oznaczenie literowo-cyfrowe) np.  Lactobacillus rhamnosusGG ATC 53103,
  • Pochodzenie- szczepy powinny być wyizolowane z mikrobioty zdrowego człowieka lub z pożywienia.

Jakie ogólne korzyści płyną ze stosowania probiotyków?: 

  • regulują pasaż jelitowy, 
  • przywracają równowagę w mikrobiocie jelitowe,
  • hamują wzrost patogenów i zapobiegają przed ich kolonizacją w jelitach, 
  • możliwość wytworzenia krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie jelit),
  • zapobiegają zaparciom.

Pewne szczepy mają udokumentowane działanie na konkretny obszar i mogą regulować gospodarkę hormonalną, działać immunomodulująco czyli wzmacniać nasz układ odpornościowy, poprzez stymulację odpowiedzi humoralnej oraz komórkowej. Wytwarzane są przeciwciała klasy IgA, cytokiny i limfocyty T regulatorowe.

Wyróżniamy probiotyki jednoszczepowe (można je stosować kiedy mamy wzdęcia, zaparcia, niestrawność lub podczas stosowania antybiotykoterapii, która bardzo mocno zaburza nasz skład mikrobioty jelitowej) oraz wieloszczepowe (stosujemy kiedy cierpimy na choroby metaboliczne).

Pamiętajmy, że probiotyki stosujemy zawsze w oparciu o stan zdrowia i po konsultacji ze specjalistą. Musimy również pamiętać o robieniu przerw w suplementacji oraz o zmianach preparatu. Potrzeba czasu żeby probiotyki zadziałały, nie możemy oczekiwać natychmiastowych rezultatów oraz powinniśmy zadbać o inne aspekty zdrowego stylu życia jak odpowiednia dieta, sen, regeneracja i aktywność fizyczna.